Shoqata

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

Shoqata

Kanada/ Avokatët shqiptarë: Ja ndryshimet në praktikat ligjore gjatë COVID- 19

Derisa shumë avokatë nëpër botë po ndajnë kohën e...

Itali / Mësuesit shqiptar peticion për përfshirjen e gjuhës shqipe në shkolla

Përfshirja e mësimdhënies së gjuhës shqipe në shkollat shtetërore...

Sot 140 vite nga lindja e Parashqevi Qiriazit, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare

Më 2 qershor 1880 lindi Parashqevi Qiriazi, veprimtare e...

Itali / COVID – 19 dhe kontributi i shqiptarëve në rajonin e Emilia-Romagna-s

Emilia-Romagna është një ndër rajonet më të...

Mark Gjonaj:KKD lobim të fortë për të garantuar të drejtën e votës për Diasporën

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore prej ditësh nuk po...

SHBA / Mark Gjonaj dhe Organizata “Motrat Qiriazi” në ndihmë të të moshuarve

Pjesë e përpjekjeve për të mbështetur komunitetin...

Histori / 2 Qershor 1912 krijohej dega e Vatrës në Manchester

2 Qershor 1912, Manchester, New Hampshire. Në dekadën e...

Greqi / Komuniteti shqiptar nismë vullnetare për pastrimin e plazheve në Kretë

Komuniteti shqiptar në Kissamu Hania, në Kretë ka treguar...

SHBA / Këshilli Shqiptaro-Amerikan ndihmon bashkatdhetarët

Masat që pasuan përhapjen e pandemisë së koronavirusit në...

Kanada/ Avokatët shqiptarë: Ja ndryshimet në praktikat ligjore gjatë COVID- 19

Derisa shumë avokatë nëpër botë po ndajnë kohën e...

Itali / Mësuesit shqiptar peticion për përfshirjen e gjuhës shqipe në shkolla

Përfshirja e mësimdhënies së gjuhës shqipe në shkollat shtetërore...

Sot 140 vite nga lindja e Parashqevi Qiriazit, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare

Më 2 qershor 1880 lindi Parashqevi Qiriazi, veprimtare e...

Itali / COVID – 19 dhe kontributi i shqiptarëve në rajonin e Emilia-Romagna-s

Emilia-Romagna është një ndër rajonet më të...

Mark Gjonaj:KKD lobim të fortë për të garantuar të drejtën e votës për Diasporën

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore prej ditësh nuk po...

SHBA / Mark Gjonaj dhe Organizata “Motrat Qiriazi” në ndihmë të të moshuarve

Pjesë e përpjekjeve për të mbështetur komunitetin...

Histori / 2 Qershor 1912 krijohej dega e Vatrës në Manchester

2 Qershor 1912, Manchester, New Hampshire. Në dekadën e...

Greqi / Komuniteti shqiptar nismë vullnetare për pastrimin e plazheve në Kretë

Komuniteti shqiptar në Kissamu Hania, në Kretë ka treguar...

SHBA / Këshilli Shqiptaro-Amerikan ndihmon bashkatdhetarët

Masat që pasuan përhapjen e pandemisë së koronavirusit në...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...