Ekonomi

E enjte, 5 Gusht, 2021
E enjte, 5 Gusht, 2021

Dhoma e Biznesit të Diasporës bashkëpunim me bizneset shqiptare në Greqi

Anëtari i kryesisë së Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare dhe Drejtor i përgjithshëm i Grupit “Rumming.net”, Panajot Rumi, realizoi këtë fundjavë një takim miqësor me z. Arian Gusho, Kryetar i Lidhjes së Bizneseve Greko-Shqiptare të Greqisë te Veriut, si dhe drejtor i kompanisë së suksesshme  “IsoProf”. Gjatë takimit z....

 

Më të lexuarat

Financë

Turizmi

The Telegraph: Bëni një pushim në Berat, para se ta bëjë pjesa tjetër e botës

Media britanike The Telegraph i ka kushtuar një artikull qytetit të Beratit. Nën titullin "Bëni një pushim në Berat, para se ta bëjë dhe...

Fotografi gjerman mahnitet nga bukuritë shqiptare: Një vend i mrekullueshëm

Fotografi gjerman Von Mitrich ka vizituar Shqipërinë në ditët e nxehta të korrikut. Ai ka postuar një foto mahnitëse të Alpeve shqiptare, duke saktësuar...

Ulza, destinacioni turistik vetëm 1 orë larg kryeqytetit

Qyteza e Ulzës vetëm 1 orë e 10 minuta larg kryeqytetit është një nga destinacionet më interesante për të kaluar fundjavën, mes qetësisë dhe...

Corriere: Shqipëria është kthyer në destinacion turistik për italianët

Media italiane “Corriere.it” në rubrikën dedikuar udhëtimeve i ka kushtuar një artikull plazheve të Shqipërisë. Nga një vend i panjohur, tashmë në destinacion për pushime....

Turistët izraelitë mahniten me Bjeshkët e Kukësit

Rreth 50 turistë izraelitë kanë vizituar Bjeshkët e Kukësit përmes turit nga Peshkopia në Kolesjan-Vajvodë -Turaj -Novosej - Kukës. Klodioan Hajdari i cili ishte edhe...

Intervista

30 vjet nga “Vlora”/ Eva Meksi: Integrimi ka përfunduar, jemi në fazën tjetër

Më 8 gusht 1991, plot 30 vite më parë anija "Vlora" me 20 mijë shqiptarë mbërriti në brigjet italiane. Ishte eksodi i madh ku...

Gjuha, damari kryesor i gjakut për të ushqyer të gjitha aspektet e kulturës.

E dashur Mirjana Lukic, a mund të ndani me ne dhe lexuesit tanë disa kujtime nga vendlindja juaj? Ka kaq shumë kujtime të mrekullueshme të...

Itali/ Shqiponjat e Shkëlzen Veselit “fluturojnë” kudo ku ka shqiptarë

Shkelzen Veseli është një 29-vjeçar shqiptar që me historinë e tij të emigrimit, dëshirën e mirë dhe talentin është...

Kanada/ Aldo Ibrahimi: Rrënjet janë të vështira të shkulen

Aldo Ibrahimi është zhvendosur në Kanada në moshën 20 vjeçare. Ai ka një eksperiencë të gjerë në fushën e...

Biznes

Tregti

Në shtator CEFTA aplikon rregullat e reja të tregtisë, përfshihet dhe Shqipëria

0
Nga 1 shtatori 2021 nis zbatimin rregullat e reja të origjinës preferenciale për tregtinë e...

“Rënjët e mia”, Dhoma e Biznesit të Diasporës lançon projektin për artizanatin

0
Me moton “Origjina është e ardhmja" Dhoma e Biznesit të Diasporës ka lançuar ditën e...

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare vendos ura bashkëpunimi me Greqinë

0
Kryetari i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, z. Ardian Lekaj, anëtari i Kryesisë, z....

Rriten ndjeshëm eksportet drejt Greqisë, kryesojnë mineralet dhe tekstilet

0
Eksportet drejt Greqisë kanë njohur rritje të ndjeshme gjatë 4 muajve të parë të këtij...

Gjermani/ Sipëmarrësi shqiptar që tregton produktet e vendlindjes

0
Sipërmarrësi shqiptar Fitim Thaqi, jeton dhe ushtron aktivitetin e tij në Gjermani. Thaqi menaxhon një...

Në shtator CEFTA aplikon rregullat e reja të tregtisë, përfshihet dhe Shqipëria

Nga 1 shtatori 2021 nis zbatimin rregullat e reja të origjinës preferenciale për tregtinë e mallrave mes vendeve të CEFTA-s, ku bën pjesë edhe...

“Rënjët e mia”, Dhoma e Biznesit të Diasporës lançon projektin për artizanatin

Me moton “Origjina është e ardhmja" Dhoma e Biznesit të Diasporës ka lançuar ditën e sotme projektin  “Rënjët e mia”.  Një platformë online e...

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare vendos ura bashkëpunimi me Greqinë

Kryetari i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, z. Ardian Lekaj, anëtari i Kryesisë, z. Panajot Rumi, Drejtori Ekzekutiv, z. Durim Tabaku, zhvilluan një...

Rriten ndjeshëm eksportet drejt Greqisë, kryesojnë mineralet dhe tekstilet

Eksportet drejt Greqisë kanë njohur rritje të ndjeshme gjatë 4 muajve të parë të këtij viti. Sipas raportit të tregtisë së jashtme të publikuar nga...

Gjermani/ Sipëmarrësi shqiptar që tregton produktet e vendlindjes

Sipërmarrësi shqiptar Fitim Thaqi, jeton dhe ushtron aktivitetin e tij në Gjermani. Thaqi menaxhon një rrjet supermarketesh, ku tregton edhe produkte me origjinë nga...

Agro Industri

Investime