Kinema

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

Kinema

Kanada/ Në Vancouver shfaqet “Besa”, historia e shqiptarëve që shpëtuan hebrejtë

Në amfiteatrin e Universitetit të British Columbia-s, në qytetin...

SHBA/New York: Festivali i 26-të i Filmit në Brooklyn: “Human Times”

2-11 qershor 155 filma, 44 premiera botërore: Fitues i...

Zëri i Amerikës fiton 10 çmime në Festivalin e Nju Jorkut për TV dhe Film

Konkurimi i Nju Jorkut në Festivalin e filmit për...

Prej 31 vitesh në Gjermani, aktori Leka Sefla: Më ka marrë malli për teatrin

Leka Sefla ka kryer studimet e larta në Institutin...

Filmat e regjisores Xhanfise Keko në muzeun “Reina Sofia” në Madrid

Për herë të parë muzeu “Reina Sofia” në Madrdid...

“Aleksandri i Madh” i regjisorit Ervin Musabelliu premierë në Hollywood

"Aleksandri i Madh, Historia e patreguar”, e regjisorit dhe...

Ndahet nga jeta Kristaq Mitro, regjisori la gjurmë në historinë e filmit

Është ndarë sot nga jeta në orët e para...

Kanada/ “Dashuri dhe turbulenca” premierë në Toronto

Mbrëmjen e së shtunës në Toronto të Kanadasë bashkoi...

Aktori Danny DeVito tregon për origjinën arbëreshe, por di vetëm këtë fjalë…

Aktori i njohur komik amerikan Danny Devito ka zbuluar...

Spanjë/”Kur xhirohej një film” pjesë e ciklit Gratë kineaste dhe Perdja e Hekurt

Kinoteka "Doré" në bashkëpunim me Muzeun Kombëtar "Reina Sofia"...

Kanada/ Në Vancouver shfaqet “Besa”, historia e shqiptarëve që shpëtuan hebrejtë

Në amfiteatrin e Universitetit të British Columbia-s, në qytetin...

SHBA/New York: Festivali i 26-të i Filmit në Brooklyn: “Human Times”

2-11 qershor 155 filma, 44 premiera botërore: Fitues i...

Zëri i Amerikës fiton 10 çmime në Festivalin e Nju Jorkut për TV dhe Film

Konkurimi i Nju Jorkut në Festivalin e filmit për...

Prej 31 vitesh në Gjermani, aktori Leka Sefla: Më ka marrë malli për teatrin

Leka Sefla ka kryer studimet e larta në Institutin...

Filmat e regjisores Xhanfise Keko në muzeun “Reina Sofia” në Madrid

Për herë të parë muzeu “Reina Sofia” në Madrdid...

“Aleksandri i Madh” i regjisorit Ervin Musabelliu premierë në Hollywood

"Aleksandri i Madh, Historia e patreguar”, e regjisorit dhe...

Ndahet nga jeta Kristaq Mitro, regjisori la gjurmë në historinë e filmit

Është ndarë sot nga jeta në orët e para...

Kanada/ “Dashuri dhe turbulenca” premierë në Toronto

Mbrëmjen e së shtunës në Toronto të Kanadasë bashkoi...

Aktori Danny DeVito tregon për origjinën arbëreshe, por di vetëm këtë fjalë…

Aktori i njohur komik amerikan Danny Devito ka zbuluar...

Spanjë/”Kur xhirohej një film” pjesë e ciklit Gratë kineaste dhe Perdja e Hekurt

Kinoteka "Doré" në bashkëpunim me Muzeun Kombëtar "Reina Sofia"...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...