Kultura

E mërkurë, 20 Tetor, 2021
E mërkurë, 20 Tetor, 2021

Erza Muqolli në fokusin e producentit suedez të yjeve ndërkombëtar të muzikës

Producenti suedez i yjeve ndërkombëtar, Rami Yacoub, ka përzgjedhur...

Itali/ Letërsia shqiptare e pranishme në Panairin e Torinos

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe...

Dy vepra shqiptare në italisht, shkrimtarët shqiptarë pranë publikut italian

Kjo është ‘‘Letra’’, një letër artistike, një vepër e...

Federata e Shoqatave Arbëreshe prezanton në italisht librin e Eqrem Çabej

Më 24 tetor Federata e Shoqatave Arbëreshe do të...

Promovim i shkëlqyshëm i grupit “Visar Kuçi  Trio“ në Këln

Me iniciativë të shoqatës kulturore shqiptarë “UraCult“, të shtunën...

SHBA/ Tenori shqiptar koncert recital në New York

Tenori Riad Ymri do të mbaj një koncert recital...

“Virgjëresha Shqiptare”, filmi për dashurinë dhe gruan, merr 2 çmime në Varshavë

Kanuni, komunizmi dhe femra shqiptare bashkohen në një film...

Piktori i mirënjohur shqiptar në Greqi, Foti Kllogjeri vlerësohet në Ukrainë

Piktori shqiptar, Foti Kllogjeri, i cili jeton dhe vepron...

Zërat e parë shqiptarë në letërsinë italiane

Nën etiketën e migrimit italishtfolës nga zona e Ballkanit,...

Finlandë/ Shkrimtari shqiptar boton në gjuhën italiane romanin e tretë

Shkrimtari shqiptaro-finlandez, Pajtim Statovci ka botuar në italisht romanin...

Erza Muqolli në fokusin e producentit suedez të yjeve ndërkombëtar të muzikës

Producenti suedez i yjeve ndërkombëtar, Rami Yacoub, ka përzgjedhur...

Itali/ Letërsia shqiptare e pranishme në Panairin e Torinos

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe...

Dy vepra shqiptare në italisht, shkrimtarët shqiptarë pranë publikut italian

Kjo është ‘‘Letra’’, një letër artistike, një vepër e...

Federata e Shoqatave Arbëreshe prezanton në italisht librin e Eqrem Çabej

Më 24 tetor Federata e Shoqatave Arbëreshe do të...

Promovim i shkëlqyshëm i grupit “Visar Kuçi  Trio“ në Këln

Me iniciativë të shoqatës kulturore shqiptarë “UraCult“, të shtunën...

SHBA/ Tenori shqiptar koncert recital në New York

Tenori Riad Ymri do të mbaj një koncert recital...

“Virgjëresha Shqiptare”, filmi për dashurinë dhe gruan, merr 2 çmime në Varshavë

Kanuni, komunizmi dhe femra shqiptare bashkohen në një film...

Piktori i mirënjohur shqiptar në Greqi, Foti Kllogjeri vlerësohet në Ukrainë

Piktori shqiptar, Foti Kllogjeri, i cili jeton dhe vepron...

Zërat e parë shqiptarë në letërsinë italiane

Nën etiketën e migrimit italishtfolës nga zona e Ballkanit,...

Finlandë/ Shkrimtari shqiptar boton në gjuhën italiane romanin e tretë

Shkrimtari shqiptaro-finlandez, Pajtim Statovci ka botuar në italisht romanin...

Të fundit

Erza Muqolli në fokusin e producentit suedez të yjeve ndërkombëtar të muzikës

Producenti suedez i yjeve ndërkombëtar, Rami Yacoub, ka përzgjedhur artisten kosovare, Erza Muqolli, si talentin e parë në projektin e tij #RamiYacoubDiscovers. Lajmin e ka...

Shoqata Lidhja e Shqiptarëve të Rumanisë organizon “Ditët e Kulturës Shqiptare”

Shoqata Lidhja e Shqiptarëve të Rumanisë (ALAR) organizon, pas një viti ndërprerje, një edicion të ri të manifestimeve të grupuara nën titullin "Ditët e...

Zvicër / Një konkurs për njohuritë mbi gjuhën shqipe

Për të ngjallur interesin e fëmijëve mbi gjuhën shqipe dhe për ti inkurajuar në vazhdimësi “Shkolla Shqipe – Zvicër ka njoftuar se do të...

Greqi/ Vijon procesi i shpërndarjes së teksteve mësimore dërguar nga QBD

Në Greqi vijon ende procesi i shpërndarjes së teksteve shkollore në kurset e mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi. Shkollat shqipe vijojnë të...

Itali/ Konsullata në Milano: Gati dokumentat për aplikimet deri më 8 tetor

Konsullata shqiptare në Milano dhe në Bari bëjnë të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më...