Kultura

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Sopranoja njohur Dëshira Ahmeti Kërliu mirëpritet në Vatrën e Nolit dhe Konicës

Dy artistët e mëdhenj Ramë Lahaj dhe Dëshira  Ahmeti...

Belgjikë/ Luan Rama në shtëpinë e shqiptarit “Shqip Ville”  

Në shtëpinë e shqiptarëve në zemër të Brukselit, “Shqip...

“Bijat e Gjeneralit” debuton në gjermanisht në Panairin e Librit në Leipzig

Ditën e nesërme çelet një nga aktivitete më të...

Stefan Çapaliku “prezantohet” në Athinë

Shkrimtar, dramaturg, eseist, poet, regjisor, një figurë shumëdimensionale, Stefan...

Promovohet në Tiranë libri “Shqipëria” nga Eugenio Barbarich

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Shoqatën e Historianëve...

“Vatra” solli në Boston “Fan Noli – Apostulli” të gazetarit Ilir Ikonomi

Dega e “VATRËS” në Boston, pas 112 vitesh e...

“FjalaFest”, festivali i letërsisë shqipe në Itali

Shqipëria është një vend ku gjithçka të kujton të...

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë organizon Panairin e Librit shqip  

“Panairi i Librit shqip 2024”, organizuar nga Shoqata e...

“Një jetë, disa histori”, një rrugëtim emocionues në zemrën e diasporës shqiptare në SHBA

Libri “Një jetë, disa histori” shënon një piktakim mes...

Në Akademinë Mbretërore të Muzikës në Londër jo vetëm art, por edhe gjuhë shqipe

Një tjetër organizim i veçantë, nëpërmjet të cilit klubi...

Sopranoja njohur Dëshira Ahmeti Kërliu mirëpritet në Vatrën e Nolit dhe Konicës

Dy artistët e mëdhenj Ramë Lahaj dhe Dëshira  Ahmeti...

Belgjikë/ Luan Rama në shtëpinë e shqiptarit “Shqip Ville”  

Në shtëpinë e shqiptarëve në zemër të Brukselit, “Shqip...

“Bijat e Gjeneralit” debuton në gjermanisht në Panairin e Librit në Leipzig

Ditën e nesërme çelet një nga aktivitete më të...

Stefan Çapaliku “prezantohet” në Athinë

Shkrimtar, dramaturg, eseist, poet, regjisor, një figurë shumëdimensionale, Stefan...

Promovohet në Tiranë libri “Shqipëria” nga Eugenio Barbarich

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Shoqatën e Historianëve...

“Vatra” solli në Boston “Fan Noli – Apostulli” të gazetarit Ilir Ikonomi

Dega e “VATRËS” në Boston, pas 112 vitesh e...

“FjalaFest”, festivali i letërsisë shqipe në Itali

Shqipëria është një vend ku gjithçka të kujton të...

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë organizon Panairin e Librit shqip  

“Panairi i Librit shqip 2024”, organizuar nga Shoqata e...

“Një jetë, disa histori”, një rrugëtim emocionues në zemrën e diasporës shqiptare në SHBA

Libri “Një jetë, disa histori” shënon një piktakim mes...

Në Akademinë Mbretërore të Muzikës në Londër jo vetëm art, por edhe gjuhë shqipe

Një tjetër organizim i veçantë, nëpërmjet të cilit klubi...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...