Kultura

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

Itali/ Artisti shqiptar Arjan Shehaj çel ekspozitën personale “Forme Pensiero”

Është çelur mbrëmjen e djeshme në Milano ekspozita personale...

Panairi i Librit/ Prezantohet “Historia e shqiptarëve gjatë shek. XX”

Prezantimi i kolanës në tri vëllime “Historia e shqiptarëve...

Suedi/ Diamant Salihu fiton Çmimin e Madh të Gazetarit  

Gazetari me origjinë shqiptare Diamant Salihu u nderua të...

Mrekullia arbëreshe në Italinë e Jugut dhe recetat unike që rrezikojnë zhdukjen

Ekziston një pakicë etnolinguistike në Itali që përfaqëson një...

Pjetër Logoreci çel ekpozitë me skicat e rralla të Shkodrës së viteve 1917-’18

22 skica të Leopold Forstner, artistit austriak që njihej...

Shkrimtari arbëresh Mario Caliva prezanton veprat e tij në “Panairin e librit”

Dramaturgu dhe shkrimtari arbëresh Mario Caliva prezanton dy librat...

Kroaci/ Pacienti i doktor Fojdit flet shqip

Premiera e shfaqjes së Pacientit të doktor Frojdit, e...

Vjen në shqip romani “Të lirë” nga Lea Ypi

Romani “Të lirë” i autores dhe akademikes shqiptare Lea...

Katër librat e autorit shqiptar që jeton në Kanada pjesë e Panairit të Librit

Panairi i Librit rikthehet në formën e tij tradicionale...

Itali/ Artisti shqiptar Arjan Shehaj çel ekspozitën personale “Forme Pensiero”

Është çelur mbrëmjen e djeshme në Milano ekspozita personale...

Panairi i Librit/ Prezantohet “Historia e shqiptarëve gjatë shek. XX”

Prezantimi i kolanës në tri vëllime “Historia e shqiptarëve...

Suedi/ Diamant Salihu fiton Çmimin e Madh të Gazetarit  

Gazetari me origjinë shqiptare Diamant Salihu u nderua të...

Mrekullia arbëreshe në Italinë e Jugut dhe recetat unike që rrezikojnë zhdukjen

Ekziston një pakicë etnolinguistike në Itali që përfaqëson një...

Pjetër Logoreci çel ekpozitë me skicat e rralla të Shkodrës së viteve 1917-’18

22 skica të Leopold Forstner, artistit austriak që njihej...

Shkrimtari arbëresh Mario Caliva prezanton veprat e tij në “Panairin e librit”

Dramaturgu dhe shkrimtari arbëresh Mario Caliva prezanton dy librat...

Kroaci/ Pacienti i doktor Fojdit flet shqip

Premiera e shfaqjes së Pacientit të doktor Frojdit, e...

Vjen në shqip romani “Të lirë” nga Lea Ypi

Romani “Të lirë” i autores dhe akademikes shqiptare Lea...

Katër librat e autorit shqiptar që jeton në Kanada pjesë e Panairit të Librit

Panairi i Librit rikthehet në formën e tij tradicionale...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...