Intervista

E premte, 31 Korrik, 2020
E premte, 31 Korrik, 2020

Intervista

Intervista / Albiona Ajeti: Si u përfshiva në teknologjinë kanadeze

Albiona Ajeti është vetëm 20 vjeç dhe duket se...

Itali / Ambasadorja shqiptare: Sfidat post Covid në komunitetin shqiptar

Pas muajve të vështirë të mbylljes për emergjencën shëndetësore,...

Intervista / Aleks Çapaliku, trajneri më i mirë i shahut në Itali për 2019-ën

Aleks Çapaliku, nga Shkodra, ka hyrë në “Albo d’Oro...

Shqipëria para 30 vitesh në sytë e një gjermaneje

Adelheid Feilcke (sot Drejtuese e Departamentit të Europës në...

Një festival për filmin shqiptar në Kanada

Nora Marku është organizatore dhe programuese me vite përvojë...

Australi / Studiuesi shqiptar: Beteja me Covid ende nuk ka mbaruar

Ndërsa shtetet Evropianë janë në gatishmëri për të rihapur...

Mësues në Diasporë / Teuta Tabaku: Gjuha amtare, busulla ime

Teuta Tabaku është mësuese e Gjuhës Shqipe në Bursa të...

Greqi / Themelohet Komisioni i Biznesit Shqiptar në Athinë

Kristaq Konduri ka rrëzuar shumë mite, gjatë jetesës së...

Kanada / Covid-19, infermieria shqiptare: Duhet të kthehemi në normalitetet

Loreta Doga, infermiere shqiptare në Toronto të Kanadasë tregon...

Kanada / Mjeku shqiptar: Shqipëria dhe Kosova e menaxhuan mirë situatën e COVID

Dr. Agron Alija u vendos në London të Kanadasë...

Intervista / Albiona Ajeti: Si u përfshiva në teknologjinë kanadeze

Albiona Ajeti është vetëm 20 vjeç dhe duket se...

Itali / Ambasadorja shqiptare: Sfidat post Covid në komunitetin shqiptar

Pas muajve të vështirë të mbylljes për emergjencën shëndetësore,...

Intervista / Aleks Çapaliku, trajneri më i mirë i shahut në Itali për 2019-ën

Aleks Çapaliku, nga Shkodra, ka hyrë në “Albo d’Oro...

Shqipëria para 30 vitesh në sytë e një gjermaneje

Adelheid Feilcke (sot Drejtuese e Departamentit të Europës në...

Një festival për filmin shqiptar në Kanada

Nora Marku është organizatore dhe programuese me vite përvojë...

Australi / Studiuesi shqiptar: Beteja me Covid ende nuk ka mbaruar

Ndërsa shtetet Evropianë janë në gatishmëri për të rihapur...

Mësues në Diasporë / Teuta Tabaku: Gjuha amtare, busulla ime

Teuta Tabaku është mësuese e Gjuhës Shqipe në Bursa të...

Greqi / Themelohet Komisioni i Biznesit Shqiptar në Athinë

Kristaq Konduri ka rrëzuar shumë mite, gjatë jetesës së...

Kanada / Covid-19, infermieria shqiptare: Duhet të kthehemi në normalitetet

Loreta Doga, infermiere shqiptare në Toronto të Kanadasë tregon...

Kanada / Mjeku shqiptar: Shqipëria dhe Kosova e menaxhuan mirë situatën e COVID

Dr. Agron Alija u vendos në London të Kanadasë...

Të fundit

Suedi / Mjeku shqiptar: Covid-19 një virus me shumë të panjohura

Dr. Përparim Cerri mjek në Spitalin Universitar të Skånes në Malmö flet për modelin qe ndoqi Suedia në menaxhimin e pandemisë së shkaktuar nga...

Manastiri i Deçanit/Monument i rrallë ku ruhet shandani i dhuruar nga Skënderbeu

 Manastiri i Deçanit ndodhet rrëzë Bjeshkëve të Nemuna, në periferi të qytetit të Deçanit. Në fillimet e Grykës së Deçanit, nëpër të cilën rrjedh...

Gjermani / Një studim për ciklin “Kanali” të Arshi Pipës

Studiuesi shqiptar në Gjermani, Hysni Ndreu, në 100-vjetorin e lindjes së Arshi Pipës prezanton një studimim të shkurtër për ciklin “Kanali”, pjesë e “Librit...

Greqia shtyn deri më 14 gusht memorandumin për bllokimin e kufirit me Shqipërinë

Qeveria greke ka vendosur shtyrjen e memorandumit për bllokimin e kufirit me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Turqinë deri në datën 14 gusht. Sipas qeverisë...

Ish trajneri kombëtares Xhani De Biazi firmos me përfaqësuesen e Azerbajxhanit

Xhani De Biazi është trajneri më i ri i Azerbajxhanit, duke i dhënë kështu fund papunësisë. Nëpërmjet faqes zyrtare, ish-trajneri i Shqipërisë, ka njoftuar...