Arsim

E martë, 28 Maj, 2024
E martë, 28 Maj, 2024

Arsim

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e...

Greqi/ Festa e 7 marsit në gjimnazin publik ndërkulturor në Athinë

Kursi i mësimit plotësues të gjuhës shqipe dhe kulturës...

SHBA/ 10 vjet shkolla shqipe “Children of the Eagle”

Në një mbrëmje të bukur Gala, Shkolla Shqipe “Children...

Suedi/ 30 vjet shkolla shqipe në komunën e Ängelholm

Për udhën 30 vjeçare të shkronjave shqipe në Ängelholm...

Shkollat Shqipe “Alba Life” New York në këmbë për Kosovën

Tv dhe Shkollat Shqipe “Alba Life” u krijuan 17...

Çelet edhe një tjetër klasë e gjuhë shqipe në Zvicër

Ditën e djeshme ka hapur dyert për herë të...

Shqipëri-SHBA, miratohet memorandumi i mirëkuptimit për programin “Fulbright”

Qeveria shqiptare miratoi sot në parim memorandumin e mirëkuptimit,...

Historike/ Gjuha shqipe njihet si lëndë e pavarur në sistemin shkollor të Hamburgut

Një moment historik për komunitetin shqiptar në Gjermani, pasi...

Kroaci/ Fëmijët shqiptarë për herë të parë festojnë karnavalet në Zagreb

Ditën e djeshme më 10 shkurt 2024, në Zagreb,...

Shkolla Shqipe Zvicër/ Hapet pika shkollore në Birmensdorf të Kantonit të Cyrihut

Tani më çdo e mërkurë sjell buzëqeshje në fytyrat...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e...

Greqi/ Festa e 7 marsit në gjimnazin publik ndërkulturor në Athinë

Kursi i mësimit plotësues të gjuhës shqipe dhe kulturës...

SHBA/ 10 vjet shkolla shqipe “Children of the Eagle”

Në një mbrëmje të bukur Gala, Shkolla Shqipe “Children...

Suedi/ 30 vjet shkolla shqipe në komunën e Ängelholm

Për udhën 30 vjeçare të shkronjave shqipe në Ängelholm...

Shkollat Shqipe “Alba Life” New York në këmbë për Kosovën

Tv dhe Shkollat Shqipe “Alba Life” u krijuan 17...

Çelet edhe një tjetër klasë e gjuhë shqipe në Zvicër

Ditën e djeshme ka hapur dyert për herë të...

Shqipëri-SHBA, miratohet memorandumi i mirëkuptimit për programin “Fulbright”

Qeveria shqiptare miratoi sot në parim memorandumin e mirëkuptimit,...

Historike/ Gjuha shqipe njihet si lëndë e pavarur në sistemin shkollor të Hamburgut

Një moment historik për komunitetin shqiptar në Gjermani, pasi...

Kroaci/ Fëmijët shqiptarë për herë të parë festojnë karnavalet në Zagreb

Ditën e djeshme më 10 shkurt 2024, në Zagreb,...

Shkolla Shqipe Zvicër/ Hapet pika shkollore në Birmensdorf të Kantonit të Cyrihut

Tani më çdo e mërkurë sjell buzëqeshje në fytyrat...

Të fundit

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin dhe organizimin e "Albanian American Club of Westchester", kryevepra epike e At' Gjergj Fishtës "Lahuta...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas takimit  të Kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Itali. Sipas Bashës, vota e diasporës është detyrë...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shumë shqiptarë të...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në Shqipëri se përse kryeministri Edi Rama ka nevojë për mitingje nëpër qytete të ndryshme evropiane? Duket...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez — Beethoven and the...