Gazetar

E diel, 9 Gusht, 2020
E diel, 9 Gusht, 2020

AUTHOR NAME

Gazetar

205 POSTIME
0 KOMENTET

Botohet vepra “Kujtime” e historianit Injac Zamputti

Instituti Albanologjik Albnanisches, Instituti në Sant Gallen Zvicër, dhe Shtëpia Botuese “Faik Konica” në Prishtinë kanë botuar veprën “Kujtime” të historianit Injac Zamputti (1910-1998). “Kujtimet”...

Klubi “FC Kosova”, një histori futbolli shqiptar në Gjermani

Klubi i Futbollit “FC Kosova” u formua në vitin 1999 në Köningswinter, Gjermani, duke u bërë një qendër e organizimit të komunitetit shqiptar në...

Enrika Derza gati të pushtojë Europën, sjell bashkëpunimin me artistin anglez

Këngëtarja shqiptare Enrika Derza ka bërë me dije se ajo ka publikuar këngën e saj më re në bashkëpunim me rreperin britanik Oz Wills,...

Sulmuesi tropojan vendos të luajë për Kosovën

Sulmuesi Edi Sylisufaj do t’i bashkohet përfaqësueses së Kosovës. Kjo është bërë e ditur të premten nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK). Sulmuesi 20-vjeçar...

Rinas/ 27 fluturime të konfirmuara për nesër

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” njoftoi se janë konfirmuar për ditën e nesërme 27 fluturime. Sikundër është theksuar edhe me herët personat që u lejohet të...

Udhëtimi drejt Gjermanisë, ambasada jep njoftimin e rëndësishëm

Ambasada Gjermane në Tiranë nëpërmjet një statusi të publikuar në rrjetin social “Facebook” ka bërë me dije se duke filluar nga data 8 gusht...

Itali / Tradita sfidon pandeminë, në shtator organizohet “Miss Arbëreshë”

Pas kaq shumë kohësh me lajme që tregonin kryesisht mbi situatën e pandemisë, në Itali po fillon të gjallërohet jeta kulturore. Komuniteti arbëresh së...

Dua Lipës nuk i ndahet zemra nga Kosova, ja dhurata që bën në Prishtinë

Teatri "Dodona" do të ketë webfaqen e re, ku qytetarët mund të informohen rreth aktiviteteve të tyre, falë një donacioni që këngëtarja e njohur...

Gjermani/ Covid, biznesmeni tregon vështirësitë: Mbajmë shënim çdo klient

Shaqir Ramë Shala, sipërmarrës dhe pronar i disa restoranteve dhe hoteleve në Gjermani, në një intervistë tregon për situatën e Covid-19, rifillimin e punës...

Ermonela Jaho:‘La Traviata” arsyeja pse u bëra soprano, ëndërr e jetuar 300 herë

Ajo ishte 14 vjeç kur do të shikonte operën e parë në jetën e saj. Violeta e “La Traviatas” i ngacmoi Ermonela Jahos emocione...

Të fundit

Sektorët që “ushqejnë” punësimin, bujqësia e para, industritë e rënda në fund

Pavarësisht se bujqësia e ka humbur interesin gjatë viteve të fundit për shkak të migrimit të popullsisë drejt qendrave urbane, emigracionit apo të ardhurave...

Foto dite/ Selanik mars 2001, rregjistrimi i fëmijëve në shkollën e parë shqipe

Kjo foto është realizuar gjatë kohës kur bëheshin regjistrimet e fëmijëve për hapjen e shkollës së parë shqipe në Selanik të Greqisë më 7...

Elez Isuf Ndreu, Gjenerali me shajak që me vite nuk iu përkul serbit

Në vitet 1920 gazeta “Liria Kombëtare” që botohej jashtë vendit, në mes të tjerash shkruante: “Elez Isuf Ndreu, burrë dibran me karakterin e shqiptarëve...

Video e rrallë/ 8 gusht 1991, Arbëreshët prisnin në Brindisi vëllezërit e gjakut

8 gushti i vitit 1991 dhe anija Vlora shënjuan vitet 90 duke u shndërruar në simbolin eksodit shqiptar drejt Italisë. Një Itali, që atëkohë ishte...

Botohet vepra “Kujtime” e historianit Injac Zamputti

Instituti Albanologjik Albnanisches, Instituti në Sant Gallen Zvicër, dhe Shtëpia Botuese “Faik Konica” në Prishtinë kanë botuar veprën “Kujtime” të historianit Injac Zamputti (1910-1998). “Kujtimet”...