Gazetar

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

980 POSTIME
0 KOMENTET

Kanada/ Luajti krah John Travolta, aktorja shqiptare Ana Golja: E kam idhull

Ndonëse në Shqipëri u bë e njohur pak kohë më parë, Ana Golja është një nga aktoret më të mira në Kanada. Në një...

Viti 1886/Kënga e shitësit të misrave nga Prizreni në rrugicat e Kostandinopojës

“La Tradition” ka botuar, me 1 janar 1906, në faqet 15-17, një këngë të veçantë popullore shqiptare, kënduar asokohe rrugicave të Kostandinopojës nga një...

Greqi/ Ambasadorja lobon për lehtësimin e lëvizjes në kufirin me Shqipërinë

Lehtësimi i lëvizjes në pikat e përbashkëta të kalimit të kufirit mes Shqipërisë dhe Greqisë ishte temë e diskutimit gjatë takimit të ambasadores shqiptare...

Zvicër/ “Lost Ships” i Elina Dunit nominohet për albumin më të mirë ndërkombëtar

Albumi “Lost Ships” e këngëtares shqiptare të xhazit Elina Duni nominohet nga Deutscher Jazzpreis. Albumi i këngëtares shqiptare, e cila jeton në Zvicër, është nominuar...

Turqi/ Mjeku Enis Hyseni: Vendi i mbyllur deri më 17 maj, por jo për turistët

Turqia do të jetë e bllokuar deri më 17 maj. Mjeku shqiptar i Qendrës së Mjekësisë Familjare në Stamboll Enis Hyseni flet për situatën...

Greqi/ Anila Rezhda: Situata po përmirësohet, nxitje dhe e turizmit vendas

Juristja Anila Rezhda, jeton dhe ushtron profesionin e saj në Selanik, Greqi. Profesionistja shqiptare tregon për situatën e pandemisë dhe heqjen e masave kufizuese...

Kroaci/ Diskutohet një linjë anijesh mes portit të Rijekës dhe Durrësit

Një linjë anijesh mes portit të Rijekës në Kroaci dhe atij të Draçit (Durrësit) ishin temë e takimit të deputetes shqiptare në parlamentin kroat...

Turqi/ “Mësojmë shqip” seminar online për arkeologjinë

"Arkeologjia Sot" ka qenë tema e seminarit të organizuar nga shkolla "Mëso Shqip" në Turqi. Të pranishëm në këtë seminar online ishin ambasadori i Shqipërisë...

Belgjikë/ Alba Restaurant, një shije autentike shqiptare në Bruksel

Ekziston një vend i vogël në Bruksel ku dritat, ngjyrat, aromat, ushqimi dhe bisedat të kthejnë në Shqipëri. Një vend ku duket se koha...

Portokanuni arbëresh, ku në sheshin Skanderbeg të presin me bujari

Në pasditen e 21 Korrikut të vitit 2019 u gjenda në provincën e Kampobases në Italinë Jugore, ku prej më tepër se pesë shekujsh...

Të fundit

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...

Greqi/ Konsullata Shqiptare në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme në Selanik bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 16...

TIA: Nga 15 maji nisin fluturimet direkte Stokholm – Tiranë

Nga data 15 Maj 2021, do të fillojnë fluturimet direkte Stokholm - Tiranë. Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare në Tirana International...