Arsim

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Arsim

QBD trajnim për mësuesit e gjuhës dhe kulturës shqiptare në Diasporë

Qendra e Botimeve për Diasporën do të organizojë në...

Kanada/ Vjeshta hap dyer për fëmijët në shkollat shqipe

Të shtunën e kaluar shkollat shqipe në Kanada hapën...

Gjermani/ Hapet shkolla e re e mësimit të gjuhës shqipe në Kaufbeuren

“Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë" në Bavari (LAPSH),...

“Viti i gjuhës letrare shqipe”

Me rastin e 50 – të vjetorit të Kongresit...

Roen Naska mban flamurin shqiptar në Global UGRAD

Roen Naska i cili sapo ka filluar programin e...

Zvicër/ Hapet “Shkolla Shqipe” në Affoltern të Zyrihut

“Shkolla Shqipe” në Zvicër më 5 Shator të vitit...

Nxënësit shqiptar mësojnë me abetaren e përbashkët, gjuhëtarja tregon ndryshimet

Me abetaren e përbashkët do të mësojnë nxënësit e...

Përurohet Abetarja e përbashkët Kosovë-Shqipëri!

Sot në Kosovë ka nisur viti shkollor 2022-2023 dhe...

Abetarja e përbashkët Shqipëri-Kosovë, në 1 shtator prezantimi zyrtar

Sezoni i ri shkollor do t’i gjejë këtë vit...

QBD trajnim për mësuesit e gjuhës dhe kulturës shqiptare në Diasporë

Qendra e Botimeve për Diasporën do të organizojë në...

Kanada/ Vjeshta hap dyer për fëmijët në shkollat shqipe

Të shtunën e kaluar shkollat shqipe në Kanada hapën...

Gjermani/ Hapet shkolla e re e mësimit të gjuhës shqipe në Kaufbeuren

“Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë" në Bavari (LAPSH),...

“Viti i gjuhës letrare shqipe”

Me rastin e 50 – të vjetorit të Kongresit...

Roen Naska mban flamurin shqiptar në Global UGRAD

Roen Naska i cili sapo ka filluar programin e...

Zvicër/ Hapet “Shkolla Shqipe” në Affoltern të Zyrihut

“Shkolla Shqipe” në Zvicër më 5 Shator të vitit...

Nxënësit shqiptar mësojnë me abetaren e përbashkët, gjuhëtarja tregon ndryshimet

Me abetaren e përbashkët do të mësojnë nxënësit e...

Përurohet Abetarja e përbashkët Kosovë-Shqipëri!

Sot në Kosovë ka nisur viti shkollor 2022-2023 dhe...

Abetarja e përbashkët Shqipëri-Kosovë, në 1 shtator prezantimi zyrtar

Sezoni i ri shkollor do t’i gjejë këtë vit...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...