Teatër

E hënë, 19 Tetor, 2020
E hënë, 19 Tetor, 2020

Teatër

“Vendi që nuk vdes kurrë” ngjit tre shqiptarë në skenën e teatrit grek

"Vendi që nuk vdes kurrë” i Ornela Vorpsit, me...

Balerini shqiptar me famë botërore rikthehet për të drejtuar TOB

Gentian Doda, koreografi dhe balerini shqiptar me famë botërore,...

Koreografia shqiptare Ermira Goro performon në Operan Kombëtare Greke

Në datat 16, 17 dhe 18 tetor, koreografia shqiptare...

Teatri Mërgimtari i Diasporës në festivalin ndërkombëtar të teatrit në Shkup

Teatri Mërgimtari i Diasporës, i cili zhvillon aktivitetin e...

Britani/ Producenti shqiptar pretendent për çmimin kombëtar “One Dance UK”

Tomorr Kokona koreografi dhe producenti shqiptar në Mbretërinë e...

Enke Fezollari, ngjit në skenën greke veprën shqiptare Vendi ku nuk vdiset kurrë

"Ideator dhe regjisor i shfaqjes më të bujshme të...

Francë / Artistja shqiptare fiton çmimin e publikut në festivalin “Fringe”

Artistja shqiptare Aida Llukaj ka fituar çmimin e publikut...

Ndahet nga jeta Fuat Boçi, një nga ikonat e humorit shqiptar,

Aktori i qindra roleve që kanë mbetur në kujtesën...

SHBA / Korrik 1923 Faik Konica vinte në skenë ”Otellon” e përkthyer nga Fan Noli

OTHELLO- Shfaqja pati sukses të plotë. Faik Konica e...

Parodistët e Vlorës dedikim prekës për 65 vjetorin e aktorit Muhamet Lika

Parodistët e Vlorës, i kanë kushtuar një dedikim prekës...

“Vendi që nuk vdes kurrë” ngjit tre shqiptarë në skenën e teatrit grek

"Vendi që nuk vdes kurrë” i Ornela Vorpsit, me...

Balerini shqiptar me famë botërore rikthehet për të drejtuar TOB

Gentian Doda, koreografi dhe balerini shqiptar me famë botërore,...

Koreografia shqiptare Ermira Goro performon në Operan Kombëtare Greke

Në datat 16, 17 dhe 18 tetor, koreografia shqiptare...

Teatri Mërgimtari i Diasporës në festivalin ndërkombëtar të teatrit në Shkup

Teatri Mërgimtari i Diasporës, i cili zhvillon aktivitetin e...

Britani/ Producenti shqiptar pretendent për çmimin kombëtar “One Dance UK”

Tomorr Kokona koreografi dhe producenti shqiptar në Mbretërinë e...

Enke Fezollari, ngjit në skenën greke veprën shqiptare Vendi ku nuk vdiset kurrë

"Ideator dhe regjisor i shfaqjes më të bujshme të...

Francë / Artistja shqiptare fiton çmimin e publikut në festivalin “Fringe”

Artistja shqiptare Aida Llukaj ka fituar çmimin e publikut...

Ndahet nga jeta Fuat Boçi, një nga ikonat e humorit shqiptar,

Aktori i qindra roleve që kanë mbetur në kujtesën...

SHBA / Korrik 1923 Faik Konica vinte në skenë ”Otellon” e përkthyer nga Fan Noli

OTHELLO- Shfaqja pati sukses të plotë. Faik Konica e...

Parodistët e Vlorës dedikim prekës për 65 vjetorin e aktorit Muhamet Lika

Parodistët e Vlorës, i kanë kushtuar një dedikim prekës...

Të fundit

Greqi/ “E ardhmja e komunitetit”, shoqatat shqiptare takim në Selanik

Federata e Shoqatave Shqiptare në Greqi këtë fundjavë organizoi në qytetin e Selanikut, takimin e radhës në kuadrin e nismës “E ardhmja e komunitetit,...

Kampioni i botës në boks, Robin Krasniqi merr “Çelësin e Tiranës”

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i dhuroi sot “Çelësin e Qytetit” boksierit shqiptar të saposhpallur kampion bote, Robin Krasniqi. Duke i shprehur...

Itali / Shqiptarja e dyta në rang vendi në konkursin e kulinarisë

Shqiptarja Silvana Musej, prej vitesh jeton në Cuneo të Italisë. Ajo u bë kuzhiniere në mënyrë krejt të rastësishme kur punonte në lokal. Silvana...

Greqi/ Hapet klasa e gjuhës shqipe në Tevronit, Kretë

Në zonën e Tevronit, në Hania, Kretë në Greqi është inaguruar hapja e klasës së gjuhës shqipe. Nismëtari i hapjes së klasës së gjuhës shqipe...

Dhoma e Biznesit të Diasporës marrëveshje me Dhomën amerikane të Tregtisë

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare ka firmosur një marrëveshje mirëkuptimi me Dhomën amerikane të Tregtisë Qëllimi i këtij Memorandumi të Mirëkuptimit është të vendosë...