Turizëm

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Turizëm

Foto Dite/ 18 prilli, Dita Ndërkombëtare e Monumenteve

18 prilli shënon dhe ditën ndërkombëtare Monumenteve. Për këtë...

Destinacion shqiptar/ A keni dëgjuar për kanionin e lumit Tërkuzë në Tiranë

Tirana rurale ka shumë vende fantastike për tu eksploruar...

Travel Weekly UK vlerëson Shqipërinë për hiking dhe alpinizëm

Shqipëria vlerësohet për potencialin e turizmit malor dhe hiking...

Voskopoja, destiacion turizmi shqiptar i çdo stine

Voskopoja mbart me vete krahas bukurisë së natyrës edhe...

Destinacion shqiptar/ Pazari i Krujës, vendi që tërheq vizitorë në çdo stinë

Pazari i Krujës ndryshe i njohur edhe si Pazari...

Greqia do të rihapet për turistët më 14 maj

"Ne do të hapemi më 14 maj, dhe do...

Destinacione shqiptare/ Pazari i Korçës ku jeton tradita dhe modernia

Pazari i Korçës është monument i trashëgimisë kulturore në...

Destinacion shqiptar/ Rabdishta, fshati i gurtë por dhe kurativ

Rabdishta është përzgjedhur mes 100 fshatrave turistikë e që...

Një hartë e monumenteve dhe vendeve kulturo-historike të Malësisë për turistët

Organizata turistike e Tuzit ka punuar hartën e monumenteve...

“Mrizi i Zanave”, 50 raste kur arkitektët befasojnë me veprat e tyre

Çdo ditë, në të gjithë botën, ndërtohen shumë ndërtesa...

Foto Dite/ 18 prilli, Dita Ndërkombëtare e Monumenteve

18 prilli shënon dhe ditën ndërkombëtare Monumenteve. Për këtë...

Destinacion shqiptar/ A keni dëgjuar për kanionin e lumit Tërkuzë në Tiranë

Tirana rurale ka shumë vende fantastike për tu eksploruar...

Travel Weekly UK vlerëson Shqipërinë për hiking dhe alpinizëm

Shqipëria vlerësohet për potencialin e turizmit malor dhe hiking...

Voskopoja, destiacion turizmi shqiptar i çdo stine

Voskopoja mbart me vete krahas bukurisë së natyrës edhe...

Destinacion shqiptar/ Pazari i Krujës, vendi që tërheq vizitorë në çdo stinë

Pazari i Krujës ndryshe i njohur edhe si Pazari...

Greqia do të rihapet për turistët më 14 maj

"Ne do të hapemi më 14 maj, dhe do...

Destinacione shqiptare/ Pazari i Korçës ku jeton tradita dhe modernia

Pazari i Korçës është monument i trashëgimisë kulturore në...

Destinacion shqiptar/ Rabdishta, fshati i gurtë por dhe kurativ

Rabdishta është përzgjedhur mes 100 fshatrave turistikë e që...

Një hartë e monumenteve dhe vendeve kulturo-historike të Malësisë për turistët

Organizata turistike e Tuzit ka punuar hartën e monumenteve...

“Mrizi i Zanave”, 50 raste kur arkitektët befasojnë me veprat e tyre

Çdo ditë, në të gjithë botën, ndërtohen shumë ndërtesa...

Të fundit

Zvicër/ Dr. Zenelaj: Nuk ka emigrim të lehtë, largimi është gjithmonë i vështirë

Doktoreshë Besa Zenelaj jeton prej 19 vitesh në Zvicër. Ajo u largua nga Kosova në vitin 2003 për të vijuar pjesën e mbetur të...

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...