Muzikë

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

Muzikë

SHBA/ Shtëpia e Bardhë vlerëson muzikantin shkodran Leke Negri

Një tjetër vlerësim vjen për muzikantin e talentuar shkodran...

Muzika shqiptare në Zvicër, dëgjohet më shumë se sa ajo zvicerane

Ndërkohë që muzika angleze po humbet popullaritetin në Zvicër,...

Edhe këtë vit Dua Lipa zgjedh Shqipërinë për pushimet verore

Sa herë ajo vjen në Shqipëri bën bujë, si...

Rita Ora: Gjuhën shqipe s’e di me përsosmëri, por mund ta shkruaj dhe lexoj

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora risolli sërish...

Tenisti serb i shfaqet në ekran, reagimi epik i këngëtares shqiptare Rita Ora

Këngetarja Rita Ora ka publikuar dje albumin e saj...

Koncert Gala në Londër i dirigjentit shqiptar Olsi Qinami

Orkestra “London City Philharmonic” nën drejtimin artistik të dirigjentit...

Mësuesi shqiptar me nxënësit e tij në skenën prestigjioze të “Royal Albert Hall”

Kastriot Xhon Marku, mësues muzike, artist dhe instrumentist shqiptar...

Bebe Rexha rrëfen kulturën shqiptare në ‘Rolling Stone’

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha, ka dhënë...

International Billboard: Ibro Deli shqiptari që do të pushtojë muzikën botërore

Një tjetër shqiptar është gati të pushtojë tregun muzikor...

Gjermani/13-vjeçarja shqiptare ngre në këmbë publikun dhe jurinë e “The Voice”

Këngëtarja shqiptare Eliana Kallo ka mahnitur anëtarët e jurisë...

SHBA/ Shtëpia e Bardhë vlerëson muzikantin shkodran Leke Negri

Një tjetër vlerësim vjen për muzikantin e talentuar shkodran...

Muzika shqiptare në Zvicër, dëgjohet më shumë se sa ajo zvicerane

Ndërkohë që muzika angleze po humbet popullaritetin në Zvicër,...

Edhe këtë vit Dua Lipa zgjedh Shqipërinë për pushimet verore

Sa herë ajo vjen në Shqipëri bën bujë, si...

Rita Ora: Gjuhën shqipe s’e di me përsosmëri, por mund ta shkruaj dhe lexoj

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora risolli sërish...

Tenisti serb i shfaqet në ekran, reagimi epik i këngëtares shqiptare Rita Ora

Këngetarja Rita Ora ka publikuar dje albumin e saj...

Koncert Gala në Londër i dirigjentit shqiptar Olsi Qinami

Orkestra “London City Philharmonic” nën drejtimin artistik të dirigjentit...

Mësuesi shqiptar me nxënësit e tij në skenën prestigjioze të “Royal Albert Hall”

Kastriot Xhon Marku, mësues muzike, artist dhe instrumentist shqiptar...

Bebe Rexha rrëfen kulturën shqiptare në ‘Rolling Stone’

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha, ka dhënë...

International Billboard: Ibro Deli shqiptari që do të pushtojë muzikën botërore

Një tjetër shqiptar është gati të pushtojë tregun muzikor...

Gjermani/13-vjeçarja shqiptare ngre në këmbë publikun dhe jurinë e “The Voice”

Këngëtarja shqiptare Eliana Kallo ka mahnitur anëtarët e jurisë...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...