Letërsi

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Letërsi

Itali/ Nis rrugëtimin konkursi letrar “Vlora, un sogno di libertà”

Në 30-vjetorin e përqafimit të dy popujve dhe kulturave,...

“Lahuta e Malcisë”, 84 vite nga botimi i kryeveprës së Gjergj Fishtës

Më 8 prill 1937 u botua kryevepra letrare monumentale...

Përkthyesja e Kutelit në gjermanisht vlerësohet me çmimin e rëndësishëm

Përkthyesja e tregimeve të Kutelit në gjermanisht, Andrea Grill...

“Raca Shqiptare”, monografia e parë antropologjike nga Jakov Milaj

E para monografi antropologjike, në të cilën provohet prejardhja...

Itali/ Klaudio Findiku: Në 2020-ën kam fituar 27 çmime dhe vlerësime letrare

Klaudio Findiku është 26-vjeçari i cili jeton në Itali....

155 vite më parë lindi Andon Zako Çajupi

Andon Zako Çajupi ishte poet, dramaturg, atdhetar dhe veprimtar...

Itali/ Shkrimtarja Ndreca pjesë e maratonës “Aktualiteti i fjalëve të Dantes”

Shkrimtarja shqiptare Denata Ndreca do të jetë pjesë e...

“Komedia Hyjnore” në një audiobook në 33 gjuhë, edhe në shqip

Libri zanor “Komedia Hyjnore” i Dante Aligerit do të...

“Kohë që janë”, botimi në tri gjuhë i shkrimtares shqiptare

“Tempi che sono.. /Zeiten wie diese…/ Kohë që janë…”...

Arta Marku: Revista “Letra nga Diaspora” promovon shkrimtarët e Diasporës

Kryeredaktorja e revistës “Letra nga Diaspora”, gazetarja dhe autorja...

Itali/ Nis rrugëtimin konkursi letrar “Vlora, un sogno di libertà”

Në 30-vjetorin e përqafimit të dy popujve dhe kulturave,...

“Lahuta e Malcisë”, 84 vite nga botimi i kryeveprës së Gjergj Fishtës

Më 8 prill 1937 u botua kryevepra letrare monumentale...

Përkthyesja e Kutelit në gjermanisht vlerësohet me çmimin e rëndësishëm

Përkthyesja e tregimeve të Kutelit në gjermanisht, Andrea Grill...

“Raca Shqiptare”, monografia e parë antropologjike nga Jakov Milaj

E para monografi antropologjike, në të cilën provohet prejardhja...

Itali/ Klaudio Findiku: Në 2020-ën kam fituar 27 çmime dhe vlerësime letrare

Klaudio Findiku është 26-vjeçari i cili jeton në Itali....

155 vite më parë lindi Andon Zako Çajupi

Andon Zako Çajupi ishte poet, dramaturg, atdhetar dhe veprimtar...

Itali/ Shkrimtarja Ndreca pjesë e maratonës “Aktualiteti i fjalëve të Dantes”

Shkrimtarja shqiptare Denata Ndreca do të jetë pjesë e...

“Komedia Hyjnore” në një audiobook në 33 gjuhë, edhe në shqip

Libri zanor “Komedia Hyjnore” i Dante Aligerit do të...

“Kohë që janë”, botimi në tri gjuhë i shkrimtares shqiptare

“Tempi che sono.. /Zeiten wie diese…/ Kohë që janë…”...

Arta Marku: Revista “Letra nga Diaspora” promovon shkrimtarët e Diasporës

Kryeredaktorja e revistës “Letra nga Diaspora”, gazetarja dhe autorja...

Të fundit

Zvicër/ Dr. Zenelaj: Nuk ka emigrim të lehtë, largimi është gjithmonë i vështirë

Doktoreshë Besa Zenelaj jeton prej 19 vitesh në Zvicër. Ajo u largua nga Kosova në vitin 2003 për të vijuar pjesën e mbetur të...

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...