Letërsi

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Letërsi

Çmimet e letërsisë 2021, dy fitues nga Diaspora

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka ndarë Çmimet...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare Germain Droogenbroodt

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin...

Itali/ “Karroca magjike”, Denata Ndreca me lexuesit e vegjël

Me rastin e ditës ndërkombëtare të personave me aftësi...

Poetja Irma Kurti në eventin kulturor “Poezitë e vjeshtës” në Legnano, Milano  

Poetja shqiptare Irma Kurti ftohet në ekspozitën “75 vjet...

“Njëqind poezi dashurie”, një antologji e poezisë suedeze nga Qerim Raqi

“Njëqind poezi dashurie” titullohet libri më i ri i...

Panairi i Librit 2022 promovohet “Kuteli në gjuhën italiane”

"Kuteli në gjuhën italiane"  u prezantua në Panairin e...

Irma Kurti nderohet nga Akademia e Arteve dhe e Shkencave Filozofike në Bari

Një vlerësim prestigjoz për poeten dhe shkrimtaren shqiptare Irma...

35 vite pa Lasgush Poradecin, poeti që shprehu shpirtin e njeriut përmes poezisë

Lasgush Poradeci shkroi vargje që depërtuan thellë në shpirtin...

Poetja Irma Kurti boton librin e 18-të në gjuhën italiane

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton librin e tetëmbëdhjetë...

Kanuni i Lekë Dukagjinit, burim i ri frymëzimi për autoren e njohur britanike

Shkrimtarja Erika L. James, e njohur për triologjinë erotike...

Çmimet e letërsisë 2021, dy fitues nga Diaspora

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka ndarë Çmimet...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare Germain Droogenbroodt

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin...

Itali/ “Karroca magjike”, Denata Ndreca me lexuesit e vegjël

Me rastin e ditës ndërkombëtare të personave me aftësi...

Poetja Irma Kurti në eventin kulturor “Poezitë e vjeshtës” në Legnano, Milano  

Poetja shqiptare Irma Kurti ftohet në ekspozitën “75 vjet...

“Njëqind poezi dashurie”, një antologji e poezisë suedeze nga Qerim Raqi

“Njëqind poezi dashurie” titullohet libri më i ri i...

Panairi i Librit 2022 promovohet “Kuteli në gjuhën italiane”

"Kuteli në gjuhën italiane"  u prezantua në Panairin e...

Irma Kurti nderohet nga Akademia e Arteve dhe e Shkencave Filozofike në Bari

Një vlerësim prestigjoz për poeten dhe shkrimtaren shqiptare Irma...

35 vite pa Lasgush Poradecin, poeti që shprehu shpirtin e njeriut përmes poezisë

Lasgush Poradeci shkroi vargje që depërtuan thellë në shpirtin...

Poetja Irma Kurti boton librin e 18-të në gjuhën italiane

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton librin e tetëmbëdhjetë...

Kanuni i Lekë Dukagjinit, burim i ri frymëzimi për autoren e njohur britanike

Shkrimtarja Erika L. James, e njohur për triologjinë erotike...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...