Letërsi

E hënë, 20 Shtator, 2021
E hënë, 20 Shtator, 2021

Letërsi

Në përvjetorin e Ndoc Nikajt, romancierit më të hershëm shqiptar

Veprimtaria e Dom Ndoc Nikaj ishte fetare shkencore, historike,...

Dramaturgia shqiptare më e mirë në Gjermani, pjesë e “Pranvera e leximit”

Autorja shqiptare Enis Maçi, e shpallur në shtetin ku...

Të rrëfesh Shqipërinë në italisht, takim online me autoren Ismete Selmanaj Leba

Më 5 qershor shoqata "Shqiponjat e Mëndafshta" në bashkëpunim...

Miti dhe historia në veprën e Naim Frashërit

Fati dhe përgjëgjësia individuale ndaj lexuesve të poetëve dhe...

SHBA/Shkrimtari Luan Kalana: S’zhduket fara e shqiptarizmit nga zogjtë e shqipes

Historia na ka treguar se shqiptarët jashtë vendit janë...

Azem Shkreli, pena e vjershërimit shqip

Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë moderne...

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e Presidentit të Jurisë në Itali

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti nderohet me një...

54 vite nga vdekja e Mitrush Kutelit, themeluesit të prozës moderne shqiptare

Mitrush Kuteli është padyshim një nga shkrimtarët, intelektualët, mendimtarët...

Bilal Xhaferri, 86 vite nga lindja e poetit “të namun”

86 vite më parë, më 1 maj 1935 lindi...

“Albania Letteraria”, të rrëfesh Shqipërinë në italisht

Është një mision i vështirë ai i shkrimtarit. Është...

Në përvjetorin e Ndoc Nikajt, romancierit më të hershëm shqiptar

Veprimtaria e Dom Ndoc Nikaj ishte fetare shkencore, historike,...

Dramaturgia shqiptare më e mirë në Gjermani, pjesë e “Pranvera e leximit”

Autorja shqiptare Enis Maçi, e shpallur në shtetin ku...

Të rrëfesh Shqipërinë në italisht, takim online me autoren Ismete Selmanaj Leba

Më 5 qershor shoqata "Shqiponjat e Mëndafshta" në bashkëpunim...

Miti dhe historia në veprën e Naim Frashërit

Fati dhe përgjëgjësia individuale ndaj lexuesve të poetëve dhe...

SHBA/Shkrimtari Luan Kalana: S’zhduket fara e shqiptarizmit nga zogjtë e shqipes

Historia na ka treguar se shqiptarët jashtë vendit janë...

Azem Shkreli, pena e vjershërimit shqip

Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë moderne...

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e Presidentit të Jurisë në Itali

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti nderohet me një...

54 vite nga vdekja e Mitrush Kutelit, themeluesit të prozës moderne shqiptare

Mitrush Kuteli është padyshim një nga shkrimtarët, intelektualët, mendimtarët...

Bilal Xhaferri, 86 vite nga lindja e poetit “të namun”

86 vite më parë, më 1 maj 1935 lindi...

“Albania Letteraria”, të rrëfesh Shqipërinë në italisht

Është një mision i vështirë ai i shkrimtarit. Është...

Të fundit

Turistë polakë në malin e Tomorrit

Turistë polakë iu ngjitën malit të Tomorrit në një guidë të gjatë turistike me ndihmën e operatorëve turistikë lokalë të Beratit. Lajmi bëhet i ditur...

Gjermani / Lazim Destani në takimin tradicional letrar “Azem Shkreli”

Sot në Dyseldorf u mbajt Takimi Tradicional Letrar “Azem Shkreli”. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ky manifestim...

Kujtime nga jeta dhe veprimtaria e tij e Pino Cacozza në muajin e tij të lindjes

Federata e Shoqatave Arbëreshe (FAA) kujtoi në muajin e tij të lindjes arbëreshin Pino Cacozza. U zgjodh pikërisht kolegji ku Cacozza studioi, “Shën Adrian” për...

Kosovë-Shqipëri, drejt mbledhjes së shtatë të dy qeverive

Qeveritë e Kosovës e Shqipërisë pritet të mbajnë mbledhjen e shtatë të përbashkët në Prishtinë, këtë vit, pas të gjashtës në Tiranë në 2...

Në punë me pasaportë vaksinimi/ Italia e bën me detyrim si në shtet dhe privat

Nga 15 tetori, Italia do të kërkojë pasaportë vaksinimi për të gjithë punonjës si në sektorin shtetëror ashtu edhe atë privat. administrata publike është...