Letërsi

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Letërsi

Poetja Irma Kurti shpallet fituese e Çmimit Manhattan 2023

Poetja shqiptare Irma Kurti me banim në Itali shpallet...

Albania Letteraria “takohet” në Tiranë me Visar Zhitin

Ditën e hënë më 18 shtator ora 19.30, në...

Poetja Irma Kurti vlerësohet në Festivalin e Letërsisë “Zheng Nian Cup” në Kinë

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e tretë...

Itali/ Shqipëria pjesëmarrëse në “LetteraMondo Fest 2023”

“LetteraMondo Fest” rikthehet në Padova nga data 6 deri...

Përkthyesi Qerim Raqi sjell në shqip nobelsiten Selma Lagerlöf

Këto ditë Shtëpia Botuese " Magjia e librit "...

Denata Ndreca në “Donna a Sud”, festivali që bashkon gratë e Mesdheut

Festivali “Donna a Sud” ka lindur në vitin 2011...

Poetja Irma Kurti boton në Prishtinë librin e 27-të në gjuhën shqipe

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton në Prishtinë librin...

Vera fiorentine/ Denata Ndreca prezanton librin e saj të ri

Muzikë, ngjarje letrare dhe intervista në mjedisin e  shkëlqyer...

Poetja shqiptare Irma Kurti botohet në Holandë dhe Belgjikë

Një sukses për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti:...

Itali/ Irma Kurti e ftuar në Festivalin poetik në Fonte Avellana

Poetja shqiptare Irma Kurti është e ftuar në Festivalin...

Poetja Irma Kurti shpallet fituese e Çmimit Manhattan 2023

Poetja shqiptare Irma Kurti me banim në Itali shpallet...

Albania Letteraria “takohet” në Tiranë me Visar Zhitin

Ditën e hënë më 18 shtator ora 19.30, në...

Poetja Irma Kurti vlerësohet në Festivalin e Letërsisë “Zheng Nian Cup” në Kinë

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e tretë...

Itali/ Shqipëria pjesëmarrëse në “LetteraMondo Fest 2023”

“LetteraMondo Fest” rikthehet në Padova nga data 6 deri...

Përkthyesi Qerim Raqi sjell në shqip nobelsiten Selma Lagerlöf

Këto ditë Shtëpia Botuese " Magjia e librit "...

Denata Ndreca në “Donna a Sud”, festivali që bashkon gratë e Mesdheut

Festivali “Donna a Sud” ka lindur në vitin 2011...

Poetja Irma Kurti boton në Prishtinë librin e 27-të në gjuhën shqipe

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton në Prishtinë librin...

Vera fiorentine/ Denata Ndreca prezanton librin e saj të ri

Muzikë, ngjarje letrare dhe intervista në mjedisin e  shkëlqyer...

Poetja shqiptare Irma Kurti botohet në Holandë dhe Belgjikë

Një sukses për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti:...

Itali/ Irma Kurti e ftuar në Festivalin poetik në Fonte Avellana

Poetja shqiptare Irma Kurti është e ftuar në Festivalin...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...