Letërsi

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

Letërsi

“Poezia është liri”, Visar Zhiti dhe Albania Letteraria në Tiranë

Takimi në Tiranë me Visar Zhitin si protagonist, u...

Poetja Irma Kurti shpallet fituese e Çmimit Manhattan 2023

Poetja shqiptare Irma Kurti me banim në Itali shpallet...

Albania Letteraria “takohet” në Tiranë me Visar Zhitin

Ditën e hënë më 18 shtator ora 19.30, në...

Poetja Irma Kurti vlerësohet në Festivalin e Letërsisë “Zheng Nian Cup” në Kinë

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e tretë...

Itali/ Shqipëria pjesëmarrëse në “LetteraMondo Fest 2023”

“LetteraMondo Fest” rikthehet në Padova nga data 6 deri...

Përkthyesi Qerim Raqi sjell në shqip nobelsiten Selma Lagerlöf

Këto ditë Shtëpia Botuese " Magjia e librit "...

Denata Ndreca në “Donna a Sud”, festivali që bashkon gratë e Mesdheut

Festivali “Donna a Sud” ka lindur në vitin 2011...

Poetja Irma Kurti boton në Prishtinë librin e 27-të në gjuhën shqipe

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton në Prishtinë librin...

Vera fiorentine/ Denata Ndreca prezanton librin e saj të ri

Muzikë, ngjarje letrare dhe intervista në mjedisin e  shkëlqyer...

Poetja shqiptare Irma Kurti botohet në Holandë dhe Belgjikë

Një sukses për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti:...

“Poezia është liri”, Visar Zhiti dhe Albania Letteraria në Tiranë

Takimi në Tiranë me Visar Zhitin si protagonist, u...

Poetja Irma Kurti shpallet fituese e Çmimit Manhattan 2023

Poetja shqiptare Irma Kurti me banim në Itali shpallet...

Albania Letteraria “takohet” në Tiranë me Visar Zhitin

Ditën e hënë më 18 shtator ora 19.30, në...

Poetja Irma Kurti vlerësohet në Festivalin e Letërsisë “Zheng Nian Cup” në Kinë

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e tretë...

Itali/ Shqipëria pjesëmarrëse në “LetteraMondo Fest 2023”

“LetteraMondo Fest” rikthehet në Padova nga data 6 deri...

Përkthyesi Qerim Raqi sjell në shqip nobelsiten Selma Lagerlöf

Këto ditë Shtëpia Botuese " Magjia e librit "...

Denata Ndreca në “Donna a Sud”, festivali që bashkon gratë e Mesdheut

Festivali “Donna a Sud” ka lindur në vitin 2011...

Poetja Irma Kurti boton në Prishtinë librin e 27-të në gjuhën shqipe

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton në Prishtinë librin...

Vera fiorentine/ Denata Ndreca prezanton librin e saj të ri

Muzikë, ngjarje letrare dhe intervista në mjedisin e  shkëlqyer...

Poetja shqiptare Irma Kurti botohet në Holandë dhe Belgjikë

Një sukses për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti:...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...