Adnan Mehmeti

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

AUTHOR NAME

Adnan Mehmeti

9 POSTIME
0 KOMENTET

Ikën Naum Prifti, ish-kryetari i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Me dhimbje të madhe dhe pikëllim ndajmë lajmin për largimin nga jeta të ish-kryetarit të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Naum Prifti. Vdekja e tij...

Një libër që na frymëzon

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë u formua me misionin për t’i bashkuar shkrimtarët anembanë SHBA-së. Për ta bërë më mirë këtë gjë ne ngritëm bibliotekën...

“Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë” një libër me vlerë për krijuesit

Doli nga shtypi botimi i tretë i librit “Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë” në dy vëllime të periudhës 2001-2011 dhe 2012-2022, Adriatic Press, New York,...

Veprimtaria e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë gjatë vitit 2021

Viti jubliar i 20-vjetorit të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë u kurorëzua gjatë gjithë vitit me aktivitete të shumta letrare, me anëtarë të rinj dhe...

Anëtarë të rinj në Shoqatën e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Me 12 dhjetor është festuar me madhështi 20-vjetori i themelimit të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë ku takoje shkrimtarë nga ShBA, Kanadaja, Meksika e Atdheu....

Hapet ekspozita e librit “20 vite krijimtari letrare në SHBA”

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë hap ekspozitën e librit “20 vite krijimtari letrare në SHBA”. Është një ditë e madhe gati si një festë. Në...

Kur ditët e kalendarit sfidohen nga shkrimtarët…

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë prej më se 100 anëtarësh të shpërndarë anembanë Shteteve të Bashkuara, me autorë që i përkasin krahinave të ndryshme në...

SHBA / Arjeta Ferlushkaj pranohet në Shoqatën e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Është një traditë e bukur që muaji tetor të quhet ndryshe dhe “Muaji i Letërsisë”, dhe ditët e këtij muaji duhet të kenë mjaft...

Një shënim mbi librin “Esencat e mendimit letrar”, të Dr. Besim Muhadri

Këto ditë në Nju Jork, shtëpia botuese “Adriatic Press” ka botuar librin me kumtesa dhe studime letrare “Esencat e mendimit letrar” të anëtarit të...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...