Gazetar

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

AUTHOR NAME

Gazetar

3637 POSTIME
0 KOMENTET

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Shqip kuvendojmë, apo Çorbë trazojmë?

Në vitin 1905 Mid'hat Frashëri (Lumo Skëndo) botonte në “Kalendari Kombiar” një rrëfenjë që qartazi ngrinte një problem të kohës me gjuhën shqipe. Shqetësimi...

Ukrainë/ Artistja me origjinë shqiptare hap ekspozitën e saj të parë

Muzeu Historik dhe Rajonal Izmail i Pridunavy, së bashku me shoqatën "Bashkimi i Shqiptarëve të Ukrainës" bëri të mundur hapjen e ekspozitës "Bota e...

Itali/ Nga sot në të gjitha libraritë “Le figlie del generale” i Mimoza Hysës

Romani debutues në gjuhën italiane i shkrimtares Mimoza Hysa prej ditës se sotme gjendet në të gjitha libraritë italiane dhe të gjitha platformat online...

Akademia e Shkencave drejt përfundimit të projektit “Historia e shqiptarëve”

Grupi i punës për projektin e madh “Historia e shqiptarëve” zhvilloi një mbledhje në Akademinë e Shkencave, në praninë e kryetarit Skënder Gjinushi. Ishin...

Moderna fillon provat klinike me një vaksinë të posaçme për variantin Omicron

Kompania amerikane e bioteknologjisë Moderna njoftoi të mërkurën se ka filluar provat klinike për dozë përforcuese të vaksinës, e krijuar posaçërisht për të luftuar...

27 Janari, Dita Ndërkombëtare e Kujtesës

27 janari është caktuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (KB) si Dita Ndërkombëtare e Kujtimit të Holokaustit. Që nga viti 2005,...

Rinisin diskutimet për votën e Diasporës

Përfaqësues të Diasporës Shqiptare si dhe anëtarë të Këshillit Koordinues të Diasporës kanë zhvilluar ditën e djeshme një takim me kreun e Komisionin Qendror...

Zvicër/ “Zgjimi në Mars” i Dea Gjinovcit në garë për dokumentarin e vitit

Juria e çmimeve të kinemasë Zviceriane ka bërë publike nominimet për edicionin e këtij viti. Në kategorinë e filmit më të mirë dokumentar kësaj...

SHBA/Ema Uka: Si përfundova në pasarelat e modës dhe kur do t’i kthehem aktrimit

Ka vite që i mungon skenës së teatrit, por edhe vet Kosovës. Aktorja Ema Uka, e cila për publikun shqiptar identifikohet më shumë si ‘Lyra’...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...