Gazetar

E hënë, 20 Shtator, 2021
E hënë, 20 Shtator, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

2615 POSTIME
0 KOMENTET

Gjermani/ Qeveria i beson aktivistit shqiptar informimin për COVID në shqip

Besnik Kelmendi nuk është një emër i panjohur në politikën gjermane. I angazhuar plotësisht në çështje sociale dhe të emigracionit kësaj herë është angazhuar...

Njoftimi/ Konsullata gjermane në Shqipëri mbyllet për 4 ditë

Sektori Konsullor i Ambasadës Gjermane në Tiranë ka njoftuar se do të qëndrojë i mbyllur për një periudhë disa ditore. Në njoftimin e Ambasadës...

Gjermani/ Arbërshët e Kroacisë pushtojnë skenën e Kölnit

Një projekt interesant i realizuar nga Dina Busic dhe Melita Ivkovic me emrin “Bërbili” ka pushtuar mbrëmjen e djeshme skenën muzikore të Kölnit në...

Shkolla Shqipe në Zvicër hap klasën e saj, në Cham të Kantonit të Zug-it

Një tjetër klasë e mësimit të gjuhës shqipe ka hapur dyert në Zvicër. Të mërkurën e kaluar, më 15 shtator 2021 në qytezën Cham...

Ja në cilin qytet të Italisë shqiptarët janë të parët si komunitet i huaj

Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë Italiane të Punës (përmbajtur në Raportin Vjetor 2020 mbi praninë e emigrantëve në vendin fqinj) në fillim të...

Zgjedhjet në Kosovë/ Ja si mund të votohet nga Diaspora

Kosova i drejtohet më 17 tetor kutive të votimit për të zgjedhur përfaqësuesit e pushtetit lokal. Edhe në këto zgjedhje do të shprehë vullnetin...

Glykeria, kur një artiste greke interpreton një këngë arbëreshe

Mbrëmjen e djeshme këngëtarja e njohur greke, Glykeria ka mbajtur një koncert në Amfiteatrin e Tiranës. Me një repertor të larmishëm, grek dhe shqiptar...

Suedi/ Dafina Zeqiri nominohet për çmimin e madh

Sukseset e Dafina Zeqirit përgjatë karrierës muzikore janë të panumërta dhe vazhdojnë të rriten. Këngëtarja shqiptare vlerësohet si ndër emrat më të fuqishëm të...

Udhëtimet drejt Holandës/ Të gjithë pasagjerët duhet të plotësojnë këto 3 kushte

Aeroporti ‘Nënë Tereza’ vjen me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët që do të udhëtojnë nga Tirana drejt Holandës. Në njoftim thuhet se...

Si regjistroheshin shqiptarët në vitin 1400?

Regjistri i sanxhakut të Arvanidit i vitit 1431 është një regjistër kadastral osman i cili i përket gjysmës së parë të shek. XV dhe...

Të fundit

Turistë polakë në malin e Tomorrit

Turistë polakë iu ngjitën malit të Tomorrit në një guidë të gjatë turistike me ndihmën e operatorëve turistikë lokalë të Beratit. Lajmi bëhet i ditur...

Gjermani / Lazim Destani në takimin tradicional letrar “Azem Shkreli”

Sot në Dyseldorf u mbajt Takimi Tradicional Letrar “Azem Shkreli”. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ky manifestim...

Kujtime nga jeta dhe veprimtaria e tij e Pino Cacozza në muajin e tij të lindjes

Federata e Shoqatave Arbëreshe (FAA) kujtoi në muajin e tij të lindjes arbëreshin Pino Cacozza. U zgjodh pikërisht kolegji ku Cacozza studioi, “Shën Adrian” për...

Kosovë-Shqipëri, drejt mbledhjes së shtatë të dy qeverive

Qeveritë e Kosovës e Shqipërisë pritet të mbajnë mbledhjen e shtatë të përbashkët në Prishtinë, këtë vit, pas të gjashtës në Tiranë në 2...

Në punë me pasaportë vaksinimi/ Italia e bën me detyrim si në shtet dhe privat

Nga 15 tetori, Italia do të kërkojë pasaportë vaksinimi për të gjithë punonjës si në sektorin shtetëror ashtu edhe atë privat. administrata publike është...