Gazetar

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Gazetar

7275 POSTIME
0 KOMENTET

Blinken në Tiranë: Partneriteti ynë i jashtëzakonshëm, mirënjohës për rolin tuaj

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken vizitoi sot për herë të parë kryeqytetin shqiptar, Tiranën. Kjo vizitë historike e Sekretarit të Shtetit në vendin tonë,...

Sekretari Amerikan i Shtetit Blinken mbërrin në Tiranë

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken nisi sot vizitën tetëorëshe në Tiranë. Avioni që solli Blinken në Shqipëri zbriti në aeroportin e Rinasit rreth orës...

QSPA dhe Universiteti i Arteve marrëveshje bashkëpunimi. Fokusi tek arbëreshët

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) ka nënshktuar ditën e sotme një  marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Arteve (UA), në Tiranë. Marrëveshja e...

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari shpall kandidaturën për president të Maqedonisë së Veriut

Kryetari i partisë Aleanca për Shqiptarët, Arben Taravari, shpalli kandidaturën e tij për president të Maqedonisë së Veriut për zgjedhjet presidenciale që do të...

Shqipëri-SHBA, miratohet memorandumi i mirëkuptimit për programin “Fulbright”

Qeveria shqiptare miratoi sot në parim memorandumin e mirëkuptimit, ndërmjet qeverisë së Shqipërisë dhe qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për programin e...

Fabiola Ismali: Nga turizmi i numrave te turizmi i qëndrueshëm, një konferencë për Shqipërinë në Fiera del Levante

Italia dhe Shqipëria, dy vende që konsiderohen simotra dhe që i bashkon bukuria e peizazheve të tyre, deti, dhe prej shekujsh edhe historia dhe...

Historike/ Gjuha shqipe njihet si lëndë e pavarur në sistemin shkollor të Hamburgut

Një moment historik për komunitetin shqiptar në Gjermani, pasi gjuha shqipe u njoh për herë të parë si lëndë e pavarur shkollore me kualifikime...

Belgjikë/ Klubi i librit në Shqip Ville promovon “Spectrum” të Eliona Gjergos

Një ngjarje e jashtëzakonshme do të ndodhë në Bruksel në datën 23 shkurt, ora 18:00, ku shtëpia shqiptare e “Shqipville” do të hap dyert...

Ndahet nga jeta studiuesi arbëresh Zef Kjaramonte

Ditën e  djeshme është ndarë nga jeta një nga personalitetet më të shquara arbëreshe, Prof. Giuseppe Zef Chiaramonte. Profesor, studiues dhe aktivist i njohur ai...

SHBA/ Shoqata Ulqini marrëveshje bashkëpunimi mes qyteteve Staten Island dhe Ulqin

Shoqata Ulqini në SHBA ka njoftuar se nën drejtimin e Drejtorit Ekzekutiv, Edon Alibegu, është arritur një marrëveshje historike midis qytetit të Ulqinit dhe...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...