Gazetar

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

2812 POSTIME
0 KOMENTET

Paralajmërimi i OBSH: Pandemia do të zgjasë edhe gjatë vitit 2022

Pandemia e COVID “do të vazhdojë për një vit më shumë se sa duhet”, sepse vendet më të varfra nuk po marrin vaksinat që...

Historia e suksesit të sipërmarrësit shqiptar në televizionin zvicerian

“Në vitin 2020 sipërmarrësit Avni Orllati i ndahet çmimi prestigjioz EY Sipërmarrës i Vitit”,.. me këto fjalë nis emisioni special dhe intervista me sipërmarrësin...

Foto Dite/ Kremtimi i të vjelave në komunitetin shqiptar në Karakurt, Ukrainë

Pjesëtarë të komunitetit shqiptar në Karakurt të Ukrainës duke kremtuar një nga festat tradicionale të vjeshtës, festën e të vjelave. Krahina e Besarabisë ku edhe...

SHBA/  “Dita e Librit” në Shoqatën “Skënderbej”

Shoqata “Skënderbej” USA, që ka në radhët e saj ushtarakët shqiptarë, familjarë dhe miq të tyre, është një nga shoqatat më aktive të komunitetit...

“Lulani Muze”, me veprat e artistit të shquar në Muzeun Historik Kombëtar

Ekspozita “Lulani Muze” me veprat e piktorit Ismail Lulani, një nga emrat më të mëdhenj të artit tonë u çel për publikun të hënën...

Banka Qendrore Kosovë mungesë e bordi, rrezikon bllokimin e sistemit financiar

Banka Qendrore e Kosovës është pa bord që prej qershorit të vitit 2020 dhe siç thonë nga ky institucion për Radion Evropa e Lirë,...

Si shpëtuan nga një zhdukje e sigurt “Rubairat” e Nolit

Kushdo mundon veten që, pas çdo pseudonimi të gjejë lidhjen midis emrit të vërtetë  dhe atij të rremë, si dhe të mësojë arsyet dhe...

Greqi/ Nënshtetësia, të gjitha detajet e provimit të 7 nëntorit

Në Fletoren zyrtare të qeverisë greke është publikuar vendimi mbi procedurat e provimit të nënshtetësisë të së dielës 7 nëntor 2021. Vendimi përcakton se qendra...

Në kërkim të drejtësisë, nëna shqiptare trondit Italinë!

Një nënë shqiptarë ka tronditur opinionin publik në Itali, pasi është shfaqur para një gjykate me fotografin e kufomës së djalit të saj të ndjerë,...

Erza Muqolli në fokusin e producentit suedez të yjeve ndërkombëtar të muzikës

Producenti suedez i yjeve ndërkombëtar, Rami Yacoub, ka përzgjedhur artisten kosovare, Erza Muqolli, si talentin e parë në projektin e tij #RamiYacoubDiscovers. Lajmin e ka...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...