Art pamor

E enjte, 22 Tetor, 2020
E enjte, 22 Tetor, 2020

Art pamor

Digjitalizohet Biblioteka dhe Fototeka e Arkivave/ Mbi 130 mijë fotografi online

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka prezantuar Bibliotekën dhe...

Austri / Çelet ekspozita “Sepp Jahn – Udhëtim në Shqipëri 1937”

Në mjediset e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në...

Austri / Nje dokumentar për 4 personalitete të Diasporës shqiptare

Një projekt i rëndësishëm do të bëjë bashkë katër...

Festivali “Futura Memoria Adriatica” arsyeja pse arti mund të forcojë lidhjet

Sot në Montecilfone, një komunë arbëreshe në Provincën e...

Historia/ Aggelos Barai, fotoreporteri shqiptar i krizës së refugjatëve në Greqi

Sa thua apo mendon Aggelosin automatikisht dhe pozon për...

Intervista / Hysni Mehmeti “Një laps dhe një letër për atdheun”

Hysni Mehmetit i mjafton vetëm një laps dhe letër...

Itali/ Pozitiviteti i veprave të artistit Miço Mone në ekspozitën “Nudo d’anima”

Skulptori dhe piktori Miço Mone më 25 shtator, në...

COVID-19 përgjysmon misionet arkeologjike ndërkombëtare në Shqipëri

Megjithë kufijtë e mbyllur dhe rregullat e karantinës i...

Shpella e Shën Marenës në Finiq, dëshmi kulture me vlera historike

Në vitin 1973 Rektorati i Universitetit Shtetëror të Shqipërisë...

Gazeta “Nuit et Jour”,1945/ Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12...

Digjitalizohet Biblioteka dhe Fototeka e Arkivave/ Mbi 130 mijë fotografi online

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka prezantuar Bibliotekën dhe...

Austri / Çelet ekspozita “Sepp Jahn – Udhëtim në Shqipëri 1937”

Në mjediset e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në...

Austri / Nje dokumentar për 4 personalitete të Diasporës shqiptare

Një projekt i rëndësishëm do të bëjë bashkë katër...

Festivali “Futura Memoria Adriatica” arsyeja pse arti mund të forcojë lidhjet

Sot në Montecilfone, një komunë arbëreshe në Provincën e...

Historia/ Aggelos Barai, fotoreporteri shqiptar i krizës së refugjatëve në Greqi

Sa thua apo mendon Aggelosin automatikisht dhe pozon për...

Intervista / Hysni Mehmeti “Një laps dhe një letër për atdheun”

Hysni Mehmetit i mjafton vetëm një laps dhe letër...

Itali/ Pozitiviteti i veprave të artistit Miço Mone në ekspozitën “Nudo d’anima”

Skulptori dhe piktori Miço Mone më 25 shtator, në...

COVID-19 përgjysmon misionet arkeologjike ndërkombëtare në Shqipëri

Megjithë kufijtë e mbyllur dhe rregullat e karantinës i...

Shpella e Shën Marenës në Finiq, dëshmi kulture me vlera historike

Në vitin 1973 Rektorati i Universitetit Shtetëror të Shqipërisë...

Gazeta “Nuit et Jour”,1945/ Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12...

Të fundit

Digjitalizohet Biblioteka dhe Fototeka e Arkivave/ Mbi 130 mijë fotografi online

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka prezantuar Bibliotekën dhe Fototekën e digjitalizuar, që përbën një fond me mijëra tituj dhe fotografi, që tani janë...

Histori suksesi/ Gatimet e shefit shqiptar kthejnë pas në kujtime italianët

Historia profesionale e Endri Cuni, shqiptarit 41-vjeç që tashmë është një shef kuzhine i njohur në Forli, Itali, nis nga lënda bazë, përmes përvojës...

SHBA/ Studimi i shqiptares mbi ndikimin e pandemisë në karrierën e të rinjve

Ndërsa studentët vazhdojnë të ndjekin studimet gjatë pandemisw shumë prej tyre u është dashur të rishikojnë planet e tyre të karrierës pas kolegjit pasi...

Boksieri shqiptar do të përballet me boksierin e njohur rus Murat Gassijev

Boksieri shqiptar Nuri Seferi, i njohur si ‘Tysoni Shqiptar’ më 31 tetor do të përballet në Rusi, kundër boksierit rus, Murat Gassijev. Ndeshja do të...

Greqi/ Ambasada: Pasaportat do të jenë gati 15 ditë pas aplikimit

Në një intervistë për televizionin Tribuna në fillim të muajit shtator zëvëndësministri për Europën dhe Punët e jashtme, Agron Tare premtoi se procedurat për...