Shkolla Shqipe

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Shkolla Shqipe

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit...

Në Mynih u mbajt konkursi i diturisë 2024 me nxënësit e shkollës shqipe

Të dielën që lamë pas në Mynih të Gjermanisë...

Manastirliu në Kosovë:Fuqizim i rrjetit të mësuesve të gjuhës shqipe në diasporë

Në seminarin e XVII me mësuesit e gjuhës shqipe...

Kosovë/Nis Seminari i XVII Mbarëkombëtar me Mësuesit e Gjuhës Shqipe në Diasporë

Ditën e djeshme ka nisur punimet në Prishtinë Seminari...

“Ardhmëria” në Londër nuk njeh pushime, cikël trajnimesh me mësuesit

Ditë trajnimi për mësuesit e rinj të shkollave shqipe...

Thesaret e Qyteteve Shqiptare për Fëmijët e Diasporës, një seri botimesh nga QBD

Një libërth që përmban një botë. Botën e panjohur...

Shkolla “Mëso Shqip” në Staten Island përfundoi vitin shkollor

Shkolla “Mëso Shqip” e gjuhës shqipe në Staten Island...

Shkolla verore shqipe për nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe të Kroacisë

Këshilli i Mësuesve Shqiptarë në Kroaci, në bashkëpunim me...

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në...

Takimi mbi Gjuhën dhe Kulturën Shqiptare në Diasporë në Universitetin e Shkodrës

Në një takim të organizuar nga departamenti i Letërsisë...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit...

Në Mynih u mbajt konkursi i diturisë 2024 me nxënësit e shkollës shqipe

Të dielën që lamë pas në Mynih të Gjermanisë...

Manastirliu në Kosovë:Fuqizim i rrjetit të mësuesve të gjuhës shqipe në diasporë

Në seminarin e XVII me mësuesit e gjuhës shqipe...

Kosovë/Nis Seminari i XVII Mbarëkombëtar me Mësuesit e Gjuhës Shqipe në Diasporë

Ditën e djeshme ka nisur punimet në Prishtinë Seminari...

“Ardhmëria” në Londër nuk njeh pushime, cikël trajnimesh me mësuesit

Ditë trajnimi për mësuesit e rinj të shkollave shqipe...

Thesaret e Qyteteve Shqiptare për Fëmijët e Diasporës, një seri botimesh nga QBD

Një libërth që përmban një botë. Botën e panjohur...

Shkolla “Mëso Shqip” në Staten Island përfundoi vitin shkollor

Shkolla “Mëso Shqip” e gjuhës shqipe në Staten Island...

Shkolla verore shqipe për nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe të Kroacisë

Këshilli i Mësuesve Shqiptarë në Kroaci, në bashkëpunim me...

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në...

Takimi mbi Gjuhën dhe Kulturën Shqiptare në Diasporë në Universitetin e Shkodrës

Në një takim të organizuar nga departamenti i Letërsisë...

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...