Opinione

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

Opinione

Bërbili: Këngë të harruara të Arbëneshëve të Zadarit

Nga Mikaela Minga Është një befasi e këndshme tek zbulon...

Arbëreshët, kjo rrënjë  e fortë e Atdheut!

Që moti kishim planifikuar t`i vizitojmë trojet arbëreshe, por...

Pena që lëvron jetë

Nisi rrugëtimin një cikël i ri, i cili do...

Ambasadore Suela Janina vlerëson punën e shkollave “Alba Life”

Në restorantin “Basement” në ishullin e bukur në Staten...

112 vjet federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra” në Boston

Organizatore e veprimtarisë ishte dega e Vatrës në Boston. U...

Dy fjalë për promovimin e “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës në Zvicër

Botimi i librit “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës...

Vlashi Fili, shkrimtari që pak e njohin….

Revista prestigjioze për Letërsinë Ndërkombëtare, “Mundus Artium”, i jep...

Mbresa nga Parisi për filmin “Tashko & Koço” dhe vlerësimin Angjelina Xharas

Nga Silvana Braçe Kam drejtuar shumë herë ngjarje të rëndësishme...

Përse Harvardi po heq nga qarkullimi librin e veshur me lëkurë gruaje 

Si e dashuruar me librin, e licensuar për librin...

Hekurudha me 2.3 milionë udhëtarë!

Hekurudha Vorë-Hani i Hotit do të përfaqësojë një çlirim...

Bërbili: Këngë të harruara të Arbëneshëve të Zadarit

Nga Mikaela Minga Është një befasi e këndshme tek zbulon...

Arbëreshët, kjo rrënjë  e fortë e Atdheut!

Që moti kishim planifikuar t`i vizitojmë trojet arbëreshe, por...

Pena që lëvron jetë

Nisi rrugëtimin një cikël i ri, i cili do...

Ambasadore Suela Janina vlerëson punën e shkollave “Alba Life”

Në restorantin “Basement” në ishullin e bukur në Staten...

112 vjet federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra” në Boston

Organizatore e veprimtarisë ishte dega e Vatrës në Boston. U...

Dy fjalë për promovimin e “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës në Zvicër

Botimi i librit “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës...

Vlashi Fili, shkrimtari që pak e njohin….

Revista prestigjioze për Letërsinë Ndërkombëtare, “Mundus Artium”, i jep...

Mbresa nga Parisi për filmin “Tashko & Koço” dhe vlerësimin Angjelina Xharas

Nga Silvana Braçe Kam drejtuar shumë herë ngjarje të rëndësishme...

Përse Harvardi po heq nga qarkullimi librin e veshur me lëkurë gruaje 

Si e dashuruar me librin, e licensuar për librin...

Hekurudha me 2.3 milionë udhëtarë!

Hekurudha Vorë-Hani i Hotit do të përfaqësojë një çlirim...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...