Opinione

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Opinione

Në kujtim të Milan Shuflajt (1879-1931)

Ndërmjet hulumtimeve dhe botimeve të tij  aq të frytshme...

Kosova – 15 vite liri dhe shpresë

17 shkurti është dita historike që gdhendi me shkronja...

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës 17 shkurt të vitit 2008 në Times Square

SHBA – Kanada: Epiqendra e festimeve të papara ndonjëherë...

Roli i Diasporës Shqiptare në SHBA për çështjen Kombëtare!

Në kapërcyell të shekullit të kaluar mërgata shqiptare ishte...

Mbrëmje mbresëlënëse në Zyrih me romancieren korçare, Eliona Gjergo

Biblioteka “Pestalozzi” në Hardau të Zyrihut të premten e...

15 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës nëpër Shkollat Shqipe “Alba Life”

Nxënësit e këtyre shkollave performuan mjaft bukur dhe me...

Krenari nga Suedia

Më 28 janar 2023 isha në atë Bibliotekë në...

Në aktivitetin vjetor të Shoqatës Shqiptar-Amerikane të Punonjësve të Policisë  

Në mjediset lluksoze të Graycliff i cili është një...

Në Limmared u përurua libri për veprimtarin e madh në Suedi – Fejzë Halilin

Në ditën e parë të pranimit të ngushëllimeve për...

Mësonjëtoret Shqipe në Diasporë

Diaspora shqiptare ka marrë përmasa të konsiderueshme në numër,...

Në kujtim të Milan Shuflajt (1879-1931)

Ndërmjet hulumtimeve dhe botimeve të tij  aq të frytshme...

Kosova – 15 vite liri dhe shpresë

17 shkurti është dita historike që gdhendi me shkronja...

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës 17 shkurt të vitit 2008 në Times Square

SHBA – Kanada: Epiqendra e festimeve të papara ndonjëherë...

Roli i Diasporës Shqiptare në SHBA për çështjen Kombëtare!

Në kapërcyell të shekullit të kaluar mërgata shqiptare ishte...

Mbrëmje mbresëlënëse në Zyrih me romancieren korçare, Eliona Gjergo

Biblioteka “Pestalozzi” në Hardau të Zyrihut të premten e...

15 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës nëpër Shkollat Shqipe “Alba Life”

Nxënësit e këtyre shkollave performuan mjaft bukur dhe me...

Krenari nga Suedia

Më 28 janar 2023 isha në atë Bibliotekë në...

Në aktivitetin vjetor të Shoqatës Shqiptar-Amerikane të Punonjësve të Policisë  

Në mjediset lluksoze të Graycliff i cili është një...

Në Limmared u përurua libri për veprimtarin e madh në Suedi – Fejzë Halilin

Në ditën e parë të pranimit të ngushëllimeve për...

Mësonjëtoret Shqipe në Diasporë

Diaspora shqiptare ka marrë përmasa të konsiderueshme në numër,...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...