Opinione

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

Opinione

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas...

Rrugë e kategorisë më të lartë të BE-së edhe në Shqipëri

Shqipëria përgatitet të hyjë në BE, duke patur boshte...

Liriku i pashoq Skënder Rusi iku në qiell përjetësisht

Me shumë hidhërim e morëm lajmin e ikjes së...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në...

Mbresa nga një takim krijuesish realizuar nga “Bijtë e Shqipes”

  Shoqata Mbarëshqiptare Social-Kulturore "Bijtë e Shqipes" në Filadefia  organizoi...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli...

Bërbili: Këngë të harruara të Arbëneshëve të Zadarit

Nga Mikaela Minga Është një befasi e këndshme tek zbulon...

Arbëreshët, kjo rrënjë  e fortë e Atdheut!

Që moti kishim planifikuar t`i vizitojmë trojet arbëreshe, por...

Pena që lëvron jetë

Nisi rrugëtimin një cikël i ri, i cili do...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas...

Rrugë e kategorisë më të lartë të BE-së edhe në Shqipëri

Shqipëria përgatitet të hyjë në BE, duke patur boshte...

Liriku i pashoq Skënder Rusi iku në qiell përjetësisht

Me shumë hidhërim e morëm lajmin e ikjes së...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në...

Mbresa nga një takim krijuesish realizuar nga “Bijtë e Shqipes”

  Shoqata Mbarëshqiptare Social-Kulturore "Bijtë e Shqipes" në Filadefia  organizoi...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli...

Bërbili: Këngë të harruara të Arbëneshëve të Zadarit

Nga Mikaela Minga Është një befasi e këndshme tek zbulon...

Arbëreshët, kjo rrënjë  e fortë e Atdheut!

Që moti kishim planifikuar t`i vizitojmë trojet arbëreshe, por...

Pena që lëvron jetë

Nisi rrugëtimin një cikël i ri, i cili do...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...