Arbëresh

Urime nga bota arbëreshe, At Antonio Bellusci

Sot në Frasnitë, ( Cosenza) Itali një prej ngulimeve...

Intervista/ Jorgo Miha dhe historia gjysmë shekullore e “Lidhjes arvanitase”

Nisem nga stacioni metro  “Viktoria” i Athinës për të...

Në Radio Televizionin publik italian Rai, së shpejti do të flitet arbërisht.

Në Radio Televizionin publik italian Rai, së shpejti do...

Bibliotёkatundi, hapёsira e re komunitare arbёreshe nё Cassalvechio

Ditën e djeshme në praninë e shumë autoriteteve të...

Mbyllet Kuvendi i Dytë i Studimeve Arbëreshe, gjuha në kufijtë e mbijetesës

Ditën e djeshme, në përfundim të një maratone dyditore...

Nis Kuvendi i Dytë i Studimeve Arbëreshe

Ditën e sotme ka çelur punimet Kuvendi i Dytë...

Gëzuar ditëlindjen, Hora e arbëreshëvet 1488-2022

Sot kremtohet dita e themelimit të ngulimit arbëresh në...

Kuvendi i II i Studimeve Arbëreshe: “Mbijetesa e Arbërishtes në shekullin XXI”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) organizon...

Arvanitasi Jorgos Marugas dhe arbëreshi Antonio Bellusci

Jemi në vitet 1980 kur arbëreshi Prof. Antoni Bellusci,...

Arbëreshët e Zarës, koncert në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës

Këngët e vjetra të arbëreshëve të Zarës, të sjella...

Urime nga bota arbëreshe, At Antonio Bellusci

Sot në Frasnitë, ( Cosenza) Itali një prej ngulimeve...

Intervista/ Jorgo Miha dhe historia gjysmë shekullore e “Lidhjes arvanitase”

Nisem nga stacioni metro  “Viktoria” i Athinës për të...

Në Radio Televizionin publik italian Rai, së shpejti do të flitet arbërisht.

Në Radio Televizionin publik italian Rai, së shpejti do...

Bibliotёkatundi, hapёsira e re komunitare arbёreshe nё Cassalvechio

Ditën e djeshme në praninë e shumë autoriteteve të...

Mbyllet Kuvendi i Dytë i Studimeve Arbëreshe, gjuha në kufijtë e mbijetesës

Ditën e djeshme, në përfundim të një maratone dyditore...

Nis Kuvendi i Dytë i Studimeve Arbëreshe

Ditën e sotme ka çelur punimet Kuvendi i Dytë...

Gëzuar ditëlindjen, Hora e arbëreshëvet 1488-2022

Sot kremtohet dita e themelimit të ngulimit arbëresh në...

Kuvendi i II i Studimeve Arbëreshe: “Mbijetesa e Arbërishtes në shekullin XXI”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) organizon...

Arvanitasi Jorgos Marugas dhe arbëreshi Antonio Bellusci

Jemi në vitet 1980 kur arbëreshi Prof. Antoni Bellusci,...

Arbëreshët e Zarës, koncert në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës

Këngët e vjetra të arbëreshëve të Zarës, të sjella...

Të fundit

Angela Kosta boton në Prishtinë vëllimin e ri poetik, “Libri nën rrënoja”

Sapo doli në qarkullim vëllimi i ri me poezi i shkrimtares dhe poetes Angela Kosta: "Libri Nën Rrënoja". Libri publikohet nga Shtëpia Botuese Lena...

Zvicër/Shkolla Shqipe hap pika shkollore në Roveredo të Kantonit të Grabündenit

Nëntori si zakonisht sjell festë, gëzim në familjet shqiptare kudo qofshin ato, në atdhe apo në mërgim. Dhe ky nëntor në familjet shqiptare në...

Plani i Rritjes i BE-së dhe ne

Në muajin nëntor 2023, Komisioni Evropian (qeveria e Bashkimit Evropian) shpalli Planin e ri të Rritjes për Ballkanin Perëndimor, i cili përfshin 6 miliardë...

Shuhet në moshën 75-vjeçare aktori Mirush Kabashi

Aktori i mirënjohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare, Mirush Kabashi ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare. Lajmi u konfirmua nga familjarë të tij. Ata shkruan...

Konica, shkrimtarit Guillaume Apollinaire:Kam këtë të përbashkët me Stendalin…

Në veprën “Guillaume Apollinaire. Correspondance. I Lettres reçues. XI K-La.”, gjejmë një letër të Faik Konicës drejtuar Guillaume Apollinaire me 20 nëntor 1904, në...