Histori

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

Histori

Il Piccolo di Trieste/Intervista e Ismail Qemalit,para se të shpallte Pavarësinë

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të mërkurën e...

Nexhmije Zajmi, gazetarja e CNN e para shqiptare në Shtëpinë e Bardhë

“Në arkivin e “CNN” dhe “Zërit të Amerikës”, një...

1919/Dervish Hima për Il Popolo Romano: Maqedonia duhet të jetë shtet autonom…

“Il Popolo Romano” ka botuar, të dielën e 30...

Il Piccolo di Trieste /E vërteta e kërkesava të Esad Pashës ndaj Ismail Qemalit

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të premten 3...

Intervista e Ismail Qemalit për “La Tribuna”, qëndrimi i tij kundër sllavizmit

Intervista e Ismail Qemalit për gazetën e njohur italiane...

4 shtator 1912, zhvillohej Kryengritja e Përgjithshme ndaj Perandorisë Osmane

Më 4 shtator 1912, u zhvillua Kryengritja e Përgjithshme...

1938/ Gazeta italiane për vizitën e parë të mbretëreshës Geraldinë në Mat

“Il Popolo del Friuli” ka botuar, të premten e...

1900/The New York Times pasqyron arratisjen e Ismail Qemalit nga Konstandinopoja

Arratisja e Ismail Qemalit nga Stambolli më 1 maj...

Lidershipi dhe dinjiteti personal i Ismail Qemalit

Këtë shkrim të gazetës "Le Moniteur Oriental ", që mban...

1939/ Kur At Gjergj Fishta emërohej akademik në institutin e regjimit fashist

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të enjten e...

Il Piccolo di Trieste/Intervista e Ismail Qemalit,para se të shpallte Pavarësinë

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të mërkurën e...

Nexhmije Zajmi, gazetarja e CNN e para shqiptare në Shtëpinë e Bardhë

“Në arkivin e “CNN” dhe “Zërit të Amerikës”, një...

1919/Dervish Hima për Il Popolo Romano: Maqedonia duhet të jetë shtet autonom…

“Il Popolo Romano” ka botuar, të dielën e 30...

Il Piccolo di Trieste /E vërteta e kërkesava të Esad Pashës ndaj Ismail Qemalit

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të premten 3...

Intervista e Ismail Qemalit për “La Tribuna”, qëndrimi i tij kundër sllavizmit

Intervista e Ismail Qemalit për gazetën e njohur italiane...

4 shtator 1912, zhvillohej Kryengritja e Përgjithshme ndaj Perandorisë Osmane

Më 4 shtator 1912, u zhvillua Kryengritja e Përgjithshme...

1938/ Gazeta italiane për vizitën e parë të mbretëreshës Geraldinë në Mat

“Il Popolo del Friuli” ka botuar, të premten e...

1900/The New York Times pasqyron arratisjen e Ismail Qemalit nga Konstandinopoja

Arratisja e Ismail Qemalit nga Stambolli më 1 maj...

Lidershipi dhe dinjiteti personal i Ismail Qemalit

Këtë shkrim të gazetës "Le Moniteur Oriental ", që mban...

1939/ Kur At Gjergj Fishta emërohej akademik në institutin e regjimit fashist

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të enjten e...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...