Opera

E mërkurë, 19 Janar, 2022
E mërkurë, 19 Janar, 2022

Opera

“Service95” nga Dua Lipa do të hyjë në treg më 3 shkurt

Vitin e kaluar, Dua Lipa njoftoi se në vitin...

Kroaci/ Sopranoja shqiptare rikthehet në qytetin e lindjes me “Il Trovatore”

Sopranoja shqiptare Marigona Qerkezi është një nga emrat shqiptarë...

Katër vite nga vdekja e legjendës së valleve shqiptare Rexhep Çeliku

Katër vite më parë më 12 janar 2018 do...

Gjermanët festojnë me Saimir Pirgun, tenori shqiptar koncert LIVE në ZDF

“Staatskapelle Dresden” do të prezantojë Koncertin e Argjendtë në...

Ermonela Jaho për “El Pais”: Ju rrëfej momentin kur vendosa të bëhem soprano

Ermonela Jaho rikthehet në teatrin Mbretëror këtë Krishtlindje për...

Ermonela Jaho shkëlqen në “El Teatro Real” në Madrid

U çel në mbrëmjen e djeshme, 12 dhjetor në...

Gjermani/ Përfundon me sukses shfaqja e sopranos shqiptare

Soprano shqiptare Elbenita Kajatazi ka performuar me sukses shfaqjen...

Marigona Qekrezi ngjitet në skenën e operas së Kremonës me “Il trovatoren”  

Sot në mbrëmje sopranoja shqiptare Marigona Qekrezi ngjitet në...

Slloveni/ Eno Peçi shfaqje në Teatrin SGN të Operas dhe Baletit Lubjanë

Në datën 11 nëntor, në Teatrin SGN të Operas...

Një vit pa kolosin e lirikës shqiptare, Avni Mula

Një vit më parë më 29 tetor 2020 u...

“Service95” nga Dua Lipa do të hyjë në treg më 3 shkurt

Vitin e kaluar, Dua Lipa njoftoi se në vitin...

Kroaci/ Sopranoja shqiptare rikthehet në qytetin e lindjes me “Il Trovatore”

Sopranoja shqiptare Marigona Qerkezi është një nga emrat shqiptarë...

Katër vite nga vdekja e legjendës së valleve shqiptare Rexhep Çeliku

Katër vite më parë më 12 janar 2018 do...

Gjermanët festojnë me Saimir Pirgun, tenori shqiptar koncert LIVE në ZDF

“Staatskapelle Dresden” do të prezantojë Koncertin e Argjendtë në...

Ermonela Jaho për “El Pais”: Ju rrëfej momentin kur vendosa të bëhem soprano

Ermonela Jaho rikthehet në teatrin Mbretëror këtë Krishtlindje për...

Ermonela Jaho shkëlqen në “El Teatro Real” në Madrid

U çel në mbrëmjen e djeshme, 12 dhjetor në...

Gjermani/ Përfundon me sukses shfaqja e sopranos shqiptare

Soprano shqiptare Elbenita Kajatazi ka performuar me sukses shfaqjen...

Marigona Qekrezi ngjitet në skenën e operas së Kremonës me “Il trovatoren”  

Sot në mbrëmje sopranoja shqiptare Marigona Qekrezi ngjitet në...

Slloveni/ Eno Peçi shfaqje në Teatrin SGN të Operas dhe Baletit Lubjanë

Në datën 11 nëntor, në Teatrin SGN të Operas...

Një vit pa kolosin e lirikës shqiptare, Avni Mula

Një vit më parë më 29 tetor 2020 u...

Të fundit

Miratohet marrëveshja e patentave me Italinë

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot marrëveshjen mbi njohjen e patentave shqiptare me shtetin fqinjt, Italine. Vendimi: Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të...

“Kanuni i Lekës” në tezën 100 vjeçare të Dr. Martin Ivanaj

Teza e Diplomës se Dr. Martin Ivanaj mbrojtur në Universitetin Mbretëror të Romës (La Sapienza) me 1921, është një studim për ligjet zakonore në...

Midis Italisë dhe Shqipërisë, realiteti i sipërmarrjes së Vjollca Lleshit

Janë rreth 800 kompanitë e regjistruara në Shqipëri në sektorin e prodhimit të tekstilit, veshjeve dhe këpucëve dhe përbëjnë shtyllën kurrizore të eksporteve të...

Gjermani/ Dokumentari i televizionit ARD për botën e egër shqiptare

Televizioni gjerman ARD i ka kushtuar një film dokumentar gjallesave të egra në Shqipëri, duke e cilësuar vendin tonë “plot sekrete dhe thesare natyrore të...

Trashëgimia kulturore/ 288 vjet nga hapja e Kolegjit arbëresh të Shën Ardianit

Një nga vatrat më të rëndësishme të mësimit dhe ruajtjes së kulturës shqiptare në Itali ka qenë padyshim edhe Kolegji arbëresh i Shën Adrianit. Ky...