Opera

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

Opera

“Platea magazine” për Ermonela Jaho: Është “Butterfly” ideale

Prestigjiozja “Platea magazine” në një artikull kushtuar sopranos shqiptare...

Saimir Pirgu përshëndet hapjen e TOK nga skena e Teatrit të Champs Élysée

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor...

Bullgari/ Pianistja shqiptare Dhurata Lazo prezanton tingujt shqiptar

Pianistja shqiptare, Dhurata Lazo mahniti publikun bullgar me recitalin...

Ermonela Jaho në inagurimin e sallës re të Teatrit të Operas dhe Baletit, Tiranë

Në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit do të...

Tri virtuozët shqiptarë përcjellin muzikën e tyre në Paris

Një muzikë prekëse, magjepsëse, e kënduar sublimisht nga një...

“Opera Wire”, e ka cilësuar sopranon Kajtazi si artisten e javës

Sopranoja e suksesshme Elbenita Kajtazi, është një nga artistet...

Gjermani/ Elbenita Kajtazi performon në koncert në Hamburg

Sopranoja e suksesshme Elbenita Kajtazi, do të do të...

Ermonela Jaho pjesë e filmit dokumentar “Zjarri i shenjtë”

Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare Ermonela Jaho, do të...

Alisa Katroshi sjell versionin lirik të këngëve popullore tiranase

Sopranoja shqiptare që jeton në Gjermani Alisa Katroshi ka...

Themelohet Opera e Kosovës, Inva Mula: Vendim historik!

Pas shumë përpjekjeve dhe zhvillimeve të hovshme në komunitetin...

“Platea magazine” për Ermonela Jaho: Është “Butterfly” ideale

Prestigjiozja “Platea magazine” në një artikull kushtuar sopranos shqiptare...

Saimir Pirgu përshëndet hapjen e TOK nga skena e Teatrit të Champs Élysée

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor...

Bullgari/ Pianistja shqiptare Dhurata Lazo prezanton tingujt shqiptar

Pianistja shqiptare, Dhurata Lazo mahniti publikun bullgar me recitalin...

Ermonela Jaho në inagurimin e sallës re të Teatrit të Operas dhe Baletit, Tiranë

Në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit do të...

Tri virtuozët shqiptarë përcjellin muzikën e tyre në Paris

Një muzikë prekëse, magjepsëse, e kënduar sublimisht nga një...

“Opera Wire”, e ka cilësuar sopranon Kajtazi si artisten e javës

Sopranoja e suksesshme Elbenita Kajtazi, është një nga artistet...

Gjermani/ Elbenita Kajtazi performon në koncert në Hamburg

Sopranoja e suksesshme Elbenita Kajtazi, do të do të...

Ermonela Jaho pjesë e filmit dokumentar “Zjarri i shenjtë”

Sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare Ermonela Jaho, do të...

Alisa Katroshi sjell versionin lirik të këngëve popullore tiranase

Sopranoja shqiptare që jeton në Gjermani Alisa Katroshi ka...

Themelohet Opera e Kosovës, Inva Mula: Vendim historik!

Pas shumë përpjekjeve dhe zhvillimeve të hovshme në komunitetin...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...