Shani Pnishi

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

AUTHOR NAME

Shani Pnishi

108 POSTIME
0 KOMENTET

Kanada/Prezantohet projekti i ri i nënshtetësisë për 90 mijë punëtorë thelbësorë

Qeveria federale kanadeze është në prag të prezantimin të një projekti të ri për qëndrimin e përhershëm për shtetasit e huaj që jetojnë dhe...

Historia/Edlira Çini nga arratisja në ’91 sot sipërmarrëse e sukseshme në Kanada

Edlira Çini, së bashku me të ëmën e saj, Meshan Çini, kanë mbërritur në Kanada në vitin 1993, në një kohë kur emigrantët të...

Monolog mërgimtari me Mustafa Ismailin

Mustafa Ismaili, shkrimtari dhe aktivisti i devotshëm shqiptar në Kanada është i njohur për veprat e tij të botuara në gjuhën shqipe dhe angleze,...

Kanada/ Mbahet seminari i V për shëndetin e të moshuarve, e ftuar Aurela Gaçe

Ka vijuar cikli i pestë të seminareve online për shëndetin e të moshuarve organizuar nga Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze në Toronto, koordinuar nga Dr.Ruki...

Kanada/ Pezullohet përdorimi i vaksinës AstraZeneca për moshën nën 55 vjeç

Këtë javë ,Kanadaja pezulloi përdorimin e vaksinës së koronavirusit AstraZeneca për njerëzit nën moshën 55 pas shqetësimeve të shprehura nga ekspertrët shëndetësorë se mund...

Kanada/ Memoriali “Besa”- simbol i miqësisë dhe besnikërisë shqiptaro-hebraike

Këto ditë, Konsulli i Përgjitshëm i Kosovës në Toronto të Kanadasë z. Donat Syla mori pjesë një një webinar të organizuar nga Fondacioni Kanadez...

Kanada/ Hapet ekspozita COVID- XIX nga piktori Zeqirja Rexhepi

Nga tre marsi i këtij viti piktori shqiptar në Kanada Zeqirja Rexhepi ka hapur në qytetin e Halifaksit ekspozitën e tij të radhës të...

“Kthimi i shpresës”, la Kanadanë për Kosovën dekorohet me urdhrin “Shote Galica”

Para disa ditësh ushtruesja e detyrës së presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, ka dekoruar me urdhrin...

Kanada/ Tetë bursistë shqiptarë fitues të RH Scholarship   

Organizata RH Scholarship në Toronto të Kanadasë, themeluar 2013 nga Rej Haxhillari dhe Tea Haxhillari, përveç aktivitetit të saj të përvitshëm për promovimin e...

Kanada/ Shoqata e Avokatëve Shqiptarë nis këshillimet online mbi emigracionin

Shoqata e Avokatëve Shqiptaro-Kanadezë zhvilloi një seminar virtual informativ për ligjin e emigriacinit në Kanada. Seminari i quajtur “Rruga drejt shtetësisë: Webinar për Ligjin...

Të fundit

Zvicër/ Dr. Zenelaj: Nuk ka emigrim të lehtë, largimi është gjithmonë i vështirë

Doktoreshë Besa Zenelaj jeton prej 19 vitesh në Zvicër. Ajo u largua nga Kosova në vitin 2003 për të vijuar pjesën e mbetur të...

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...