Shani Pnishi

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

AUTHOR NAME

Shani Pnishi

158 POSTIME
0 KOMENTET

Kanada/ Shqiptarja mes 125 njerëzve me ndikim në 2022

Sipërmarrësja shqiptare Anaida Deti është një nga 125 historitë e suksesit dhe personat që duhen ndjekur gjatë 2022 sipas revistës kanadeze “Success 125”. Me rastin...

Kanada/ Ribotohet për të tretën herë “Hani me dy porta” i Kristaq Turtullit

Ditën e djeshme ka dalë nga shtypi botimi i tretë i romanit të suksesshëm "Hani me dy porta" i shkrimtarit shqiptar në Kanada Kristaq...

Kanada/ Nga mësues në shkrimtar, Tani Shallari boton librin e parë për fëmijë

Këto ditë Shtëpia Botuese “Tellwell” në Kanada ka botuar librin për fëmijë “Gomo and Zebrone, Inseparable Cousins in Persuit of Their Dreams” nga autori...

Arbër Xhekaj, ylli i ri shqiptar i hokeit në Kanada

Një emër i ri shqiptar ka filluar një karrierë të bujshme në fushën e akullit në Kanada, pikërisht në lojën e hokejt. Arbër Xhekaj,...

Kanada/ Sërish mbyllet Ontario

Krahina më e madhe kanadeze, Ontario po mbyll një sërë industrish, perfshirë këtu shkollat, palestrat dhe restaurantet. Këto kufizime të reja gjithëpërfshirëse nënkuptojnë mbylljen...

Kanada/ Shtimi i rasteve me Omicron, Quebec-u në lock down

Prej ditës së djeshme krahina e rëndësishme e Kanadasë, Quebec-u ka vendosur t’i mbyll shkollat, baret dhe palestrat sportive. Puna online, e cila është...

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë kremtoi 20 vjetorin e themelimit

Në një ngjarje kulturore e artistike, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë në praninë e qindra dashamirëve të artit të të shkruarit ka kremtuar 20-vjetorin e...

Kanada / Rrugëtimi i Besnik Imerit, nga një ish-refugjat në uniformën e policit

Është një ndjenjë e veçantë kur takon shqiptarë të brezave të ndryshëm duke shërbyer me nder nëpër vendet ku janë mirëpritur. Në një ditë...

Byreku shqiptar, Kanadaja dhe një histori emigrimi

Kam takuar para disa vitesh një zonjë nga Ballkani në Toronto të Kanadasë dhe në bisedë e sipër, tek flisnim për ushqimet e vendeve...

Kanada/ Ujvara e Niagarës “ngjyroset” kuq e zi

Ujëvara e Niagarës (Niagara Falls) në Kanada, më e njohura në botë u ndriçua mbrëmjen e 28 nëntorit për të dytin vit radhazi me...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...