koronavirus

E martë, 20 Tetor, 2020
E martë, 20 Tetor, 2020

ETIKETA

koronavirus

COVID-19 / Austria pezullon fluturimet me Shqipërinë

Ambasada e Austrisë në Tiranë ka bërë me dije se nga data 16 korrik 2020 deri më 31 korrik 2020 do të pezullohen fluturimet...

Rumani / Futbollisti shqiptar Armando Vajushi pozitiv në testin e Koronavirusit

Armando Vajushi ka dal pozitiv me COVID-19 dhe është i izoluar. Sulmuesi shkodran, pjesë e Petrolul Ploiesti në Rumani u testua të enjten e...

Gjermani / Ministria e Jashtme: Kush vjen nga Shqipëria, karantinë 14 ditë

Nëpërmjet një statusi në Facebook ambasada Gjermane ka bërë me dije se për shkak të situatës që ndodhet në Shqipëri personat që duan të...

Historia / Shqiptarët në Gjenevë shpikin kamerën termike që zbulon CoVid-19

Hamzë Jashari, Drejtues i kompanisë “Mirtechologies SA” me seli në Gjenevë ka rrëfyer për gazetën Dielli sesi arritën në zbulimin e kamerës detektuese për...

Gara globale për gjetjen e vaksinës / Projektet dhe medikamentet Anti-Covid

Dr. Besmir Elmazi, Mjek specializant në mjekësi interne dhe kardiologji, nga Helios Klinikum në Duisburgm Gjermani, rrëfen luftën që po zhvillohet çdo ditë në...

Historia / Kthehet nga Turqia dhe hap fabrikë në vendlindje

Naser Hoxha prej vitesh jeton në Turqi,  ka hapur një fabrikë për prodhimin e maskave mbrojtëse nga Covid-19 në vendlindjen e tij në Kosovë Në...

Kuvajt / Mjeku shqiptar: Covid nuk është konspiracion, duhet kujdes maksimal

Afrim Halimi, radiolog në spitalin “Al Razi” në Kuvajt, tregon për situatën e krijuar nga Covid-19 dhe përgatitjet e sistemit shëndetësor për përballimin e...

Kush pushon në Durrës, bileta falas për të vizituar sitet arkeologjike

Duke marrë shkas nga pasojat e tërmetit të 26 nëntorit dhe së fundmi nga Covid-19, Ministria e Kulturës dhe bashkia e Durrësit kanë nënshkruar...

Hapja e kufijve më 1 korrik / Ambasadorët e BE diskutojnë për planin

Ambasadorët e Bashkimit Europian zhvilluan një takim ditën e sotme ku tema e diskutimit ishte plani i hapjes së kufijve në datën 1 korrik. 27...

Doktori shqiptar në Amerikë / Pashko Camaj: Kjo nuk është “vala e dytë e Covid!”

Në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara (ShBA) po shohim një rritje të infeksioneve me Covid-19. Edhe pse ndokush mund të ngutet ta etikojnë...

Të fundit

Kompanitë shqiptare në Itali, rriten me 34 % në krahasim me vitin 2019

Autoritetet italiane kanë publikuar raportin vjetor lidhur me rolin që luan emigracioni në ekonominë italiane nga i cili rezulton se komuniteti i emigrantëve shqiptarë...

Naim Frashëri, 120 vite nga vdekja e Apostullit të Shqiptarizmës

Si sot 120 vite më parë mbylli sytë në Këzëll-Toprak të Stambollit “Apostull i Shqiptarizmës” dhe figura qendrore e Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri. Poeti rilindas...

Greqi/ Ambasada: Gati dokumentat për aplikimet deri më 25 shtator

Ambasada Shqiptare në Athinë nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat e Identitetit për aplikimet e kryera deri...

Kanada /Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në diskutimet për projektligjin ekonomik

Federata Kanadeze e Bizneseve të Vogla dhe të Mesme, Odat Ekonomike të Ontarios dhe Kanadasë, përfshirë këtu edhe Rrjetin e Bizneseve Shqiptare në Kanada...

16 vite më parë u shua në SHBA ylli i muzikës së lehtë shqiptare, Anita Bitri

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 19 tetor 2004 humbi jetën, bashkë me nënën dhe vajzën 7-vjeçare, një nga zërat më premtues të...