koronavirus

E premte, 31 Korrik, 2020
E premte, 31 Korrik, 2020

ETIKETA

koronavirus

COVID-19 / Austria pezullon fluturimet me Shqipërinë

Ambasada e Austrisë në Tiranë ka bërë me dije se nga data 16 korrik 2020 deri më 31 korrik 2020 do të pezullohen fluturimet...

Rumani / Futbollisti shqiptar Armando Vajushi pozitiv në testin e Koronavirusit

Armando Vajushi ka dal pozitiv me COVID-19 dhe është i izoluar. Sulmuesi shkodran, pjesë e Petrolul Ploiesti në Rumani u testua të enjten e...

Gjermani / Ministria e Jashtme: Kush vjen nga Shqipëria, karantinë 14 ditë

Nëpërmjet një statusi në Facebook ambasada Gjermane ka bërë me dije se për shkak të situatës që ndodhet në Shqipëri personat që duan të...

Historia / Shqiptarët në Gjenevë shpikin kamerën termike që zbulon CoVid-19

Hamzë Jashari, Drejtues i kompanisë “Mirtechologies SA” me seli në Gjenevë ka rrëfyer për gazetën Dielli sesi arritën në zbulimin e kamerës detektuese për...

Gara globale për gjetjen e vaksinës / Projektet dhe medikamentet Anti-Covid

Dr. Besmir Elmazi, Mjek specializant në mjekësi interne dhe kardiologji, nga Helios Klinikum në Duisburgm Gjermani, rrëfen luftën që po zhvillohet çdo ditë në...

Historia / Kthehet nga Turqia dhe hap fabrikë në vendlindje

Naser Hoxha prej vitesh jeton në Turqi,  ka hapur një fabrikë për prodhimin e maskave mbrojtëse nga Covid-19 në vendlindjen e tij në Kosovë Në...

Kuvajt / Mjeku shqiptar: Covid nuk është konspiracion, duhet kujdes maksimal

Afrim Halimi, radiolog në spitalin “Al Razi” në Kuvajt, tregon për situatën e krijuar nga Covid-19 dhe përgatitjet e sistemit shëndetësor për përballimin e...

Kush pushon në Durrës, bileta falas për të vizituar sitet arkeologjike

Duke marrë shkas nga pasojat e tërmetit të 26 nëntorit dhe së fundmi nga Covid-19, Ministria e Kulturës dhe bashkia e Durrësit kanë nënshkruar...

Hapja e kufijve më 1 korrik / Ambasadorët e BE diskutojnë për planin

Ambasadorët e Bashkimit Europian zhvilluan një takim ditën e sotme ku tema e diskutimit ishte plani i hapjes së kufijve në datën 1 korrik. 27...

Doktori shqiptar në Amerikë / Pashko Camaj: Kjo nuk është “vala e dytë e Covid!”

Në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara (ShBA) po shohim një rritje të infeksioneve me Covid-19. Edhe pse ndokush mund të ngutet ta etikojnë...

Të fundit

Infermierja shqiptare: Qava nga emocioni kur mësova që do ndihmoja në vendlindje

Ditën e djeshme në Shqipëri mbërriti një ekip italian së bashku me një sasi pajisjesh mjekësore si një ndihmë konkrete që i ofrohet Shqipërisë...

“Taxh Mahali”, mrekullia e ndërtuar nga arkitekti shqiptar

Në Indi një nga mrekullitë arkitekturore të botës, projektuar e ndërtuar nga shqiptari prej Oparit të Korçës, arkitekti kryemjeshtër Mehmet Isaja. Nga fundi i...

Angazhimi i Austro-Hungarisë për librin e parë shqip të historisë së shqiptarëve

Në kuadër të aksionit që Vjena planifikoi të ndërmerrte në Shqipëri në fund të shek. XIX, u parashtrua dhe propozimi për të shkruar në...

Mozaiku për Dua Lipën në Kosovë, “përfundon” në prestigjozen “The Guardian”

Artisti Alket Pozhegu ka bërë një mozaik në Gjakovë për këngëtaren e njohur Dua Lipa. Këtij punimi i është dhënë hapësirë në median prestigjoze...

Covid-19/ Shqiptarët në Stamboll, flet doktoresha Belisa Kaleci

Dr. Belisa Kaleci (Pilafi) lektore dhe kërkuese shkencore në Fakultetin i Mjekësisë Cerrahpaşa në Departamentin e Histologjisë dhe Embrijologjisë në Stamboll, Turqi, ka folur...