Faqe Kryesore

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Artisti shqiptar, Milot fiton çmimin “Skulptori i Vitit” 2021 në Kiev

Artisti shqiptar Alfred Milot Mirashi është vlerësuar fundjavën që lam pas me çmimin e rëndësishëm në mesin e personaliteteve nga bota e artit në...

Zgjedhjet në Kosovë/ Kandidatët që morën më shumë vota nga Diaspora

KQZ ka njoftuar se në QNR ka përfunduar numërimi i votave jashtë Kosovës. Këto fletëvotime janë dërguar përmes postës në adresë të KQZ-së gjatë...
19.5 C
Tirana

Gjysmë shekulli mikpritje italiane, tre histori shqiptare kundër stereotipeve

Ëndrrat dhe shpresat i kanë karakterizuar gjithmonë shqiptarët në Itali. Të shtyrë nga kërkimi për një të ardhme më të mirë, pasi kanë lënë familjen dhe tokën e tyre të lindjes ata mbërritën në një vend si Italia, e cila jo gjithmonë ka qenë në gjendje të...

Shqipëria pritet me fishkëllima në garën e boksit në Beograd

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare....

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali Pashë Tepelenës i cili kishte thënë se kjo godinë nuk do hapej kurrë më. Të dielën, u hapën dyert e kësaj godine ku janë vendosur objektet historike që ruheshin nga pasardhësit e Xhavellës. Shiriti i inaugurimit...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht marrjes së dozave kundër Covid-19. Ai...

Instituti i Vjenës: Ekonomia shqiptare rritje me 6.4%

Institucionet më të rëndësishme ndërkombëtare kanë përditësuar parashikimet e tyre me rritje sa i takon ecurisë së ekonomisë së vendit tonë. Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore së fundmi...

Opinione

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme janë vetëm aspektet e perceptuara prej nesh. Dhe këto janë të ndryshme për çdo njeri,...

Lufta për gazin / Pse Kosova duhet ta nënshkruaj marrëveshjen për gazin?

Pas përfundimit të luftës së ftohtë SHB-ja dhe Rusia janë duke zhvilluar një luftë ekonomiko/tregtare. Botërisht dihet se resurset më të mëdha dhe më...

Gjuha amtare, dygjuhësia dhe integrimi

Duke e kuptuar rëndësinë e shkëmbimit të përvojave profesionale dhe nivelin aktual të komunikimit elektronik në shkolla, ngritja e nivelit analitik dhe gjykues rreth...

Pasioni etnografik dhe njohja antropologjike

Antropologjia socialkulturore është një shkencë apo një lëmë studimor, që përpiqet të shpjegojë shumëllojshmërinë dhe ndryshueshmërinë kulturore nëpërmjet mënyrës së njësuar dhe të përbashkët...

Mbledhje e suksesshme e “Shkollës Shqipe në Zvicër”

Në Kuvendin e parë të “Shkollës Shqipe në Zvicër” përveç analizës së punës u zgjodhën edhe organet drejtuese të saj Pas një përkushtimi të veçantë...

Hapet ekspozita e librit shqip në Amerikë

Të shtunën, me 25 qershor qyteti i Stamfordit, ziente nga shkrimtarët, lexuesit dhe dashamirët e librit të cilët vinin drejt selisë së përkohshme të...

Me shqiponjën me dy krena në Ruhrpott

Mendimi i parë që më lindi ishte, çfarë do, që të kapi Dritoni me dorë na surprizon, kjo si me këngët e albumet e...

Aktualitet

Më të lexuarat

Udhëtime

Mjekësi

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin...

Rastet me COVID në Komunitetin Shqiptar në Melburn, thirrje për vaksinim

Situata e COVID -19 vazhdon të jetë e rëndë për komunitetin shqiptar në Melburn. Mendohet se shifrat e larta janë të lidhura me nivele...

SHBA/ Dr. Arbër Shehu: Vaksinimi dhe efekti pozitiv në shëndetin tonë

Doktor Arbër Shehu është hulumtues shkencor në Universitetin Johns Hopkins Medicine në Maryland të...

Mjeket e ASMAI Zaçe e Hoxhaj në vijën e parë të angazhimit

Artikulli më i fundit i blogut online “Joint Albania” (që del në italisht) trajton karrierën profesionale të mjekeve e kërkueseve shqiptare në Romë, Drieda...

Intervista

Intervista/ Suksesi i vëllezërve Pelushi në SHBA

Vëllezërit Pelushi, Rei dhe Xhon janë studentë ekselence në USA, në kolegjin ku ata studiojnë "Missouri Valley College". Rei Pelushi, vëllai i madh ka mbaruar...

Intervista/ Përse mësimi i gjuhës shqipe në Diasporë duhet të jetë sistematik

Desara Beqari Gjonej është autore e librave mësimorë për fëmijët shqiptarë që ndjekin mësimin e gjuhës amtare në Diasporë. Ajo ka një përvojë të...

INTERVISTA/ Saimir Pirgu, shkëlqen si “djali i keq” në Royal Opera House

Tenori shqiptar Saimir Pirgu ka shkëlqyer në rolin e Steva-as, në...

Kanada/ Përparim Kapllani: Historia shqiptare, minierë thesaresh të pazbuluar

Përparim Kapllani është autor i disa librave në shqip dhe anglisht,...

Teknologji

Sport

Shqipëria pritet me fishkëllima në garën e boksit në Beograd

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak...

Galeri

Aktivitete

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Artisti shqiptar, Milot fiton çmimin “Skulptori i Vitit” 2021 në Kiev

Artisti shqiptar Alfred Milot Mirashi është vlerësuar fundjavën që lam pas me çmimin e rëndësishëm në mesin e personaliteteve nga bota e artit në...

Zgjedhjet në Kosovë/ Kandidatët që morën më shumë vota nga Diaspora

KQZ ka njoftuar se në QNR ka përfunduar numërimi i votave jashtë Kosovës. Këto fletëvotime janë dërguar përmes postës në adresë të KQZ-së gjatë...
19.5 C
Tirana
E hënë, 25 Tetor, 2021
Ëndrrat dhe shpresat i kanë karakterizuar gjithmonë shqiptarët në Itali. Të shtyrë nga kërkimi për një të ardhme më të mirë, pasi...
Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak...
Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...
Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...
Institucionet më të rëndësishme ndërkombëtare kanë përditësuar parashikimet e tyre me rritje sa i takon ecurisë së ekonomisë së vendit tonë. Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar...
Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...
Artisti shqiptar Alfred Milot Mirashi është vlerësuar fundjavën që lam pas me çmimin e rëndësishëm në mesin e personaliteteve nga bota e artit në...
KQZ ka njoftuar se në QNR ka përfunduar numërimi i votave jashtë Kosovës. Këto fletëvotime janë dërguar përmes postës në adresë të KQZ-së gjatë...

Aktualitet

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...
Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...
Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

Udhëtime

Rregullat e reja për pasagjerët që fluturojnë drejt Francës dhe Belgjikës

Pasagjerët që udhëtojnë nga Tirana drejt Francës dhe drejt Belgjikës që nuk janë rezident duhet të jenë të pajisur me pasaportën e vaksinimit, test...
Një ndër vendet më të vecanta dhe më pak të paeksploruara në Shqipëri është padyshim Lumi i Gashit. I ndodhur në Qarkun e Kukësit,...
Turizmi dhe udhëtimet kanë nisur të marrin një trajtë të mirëfilltë në Shqipëri në dekadën e fundit. Heqja e vizave me Bashkimin Europian dhe ndryshimi...

Opinion

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

Gjuha amtare, dygjuhësia dhe integrimi

Duke e kuptuar rëndësinë e shkëmbimit të përvojave profesionale dhe nivelin aktual të komunikimit elektronik në shkolla, ngritja e nivelit analitik dhe gjykues rreth...

Pasioni etnografik dhe njohja antropologjike

Antropologjia socialkulturore është një shkencë apo një lëmë studimor, që përpiqet të shpjegojë shumëllojshmërinë dhe ndryshueshmërinë kulturore nëpërmjet mënyrës së njësuar dhe të përbashkët...

Dy fjalë për kuvendin Arbëresh

Në privilegjin që më jepet të përshëndes hapjen e punimeve të këtij Kuvendi të parë studimor mbi gjendjen aktuale të studimeve mbi arbëreshët, më...

Mjekësi

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...
Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...
Situata e COVID -19 vazhdon të jetë e rëndë për komunitetin shqiptar në Melburn. Mendohet se shifrat e larta janë të lidhura me nivele...

intervista

Intervista/ Suksesi i vëllezërve Pelushi në SHBA

Vëllezërit Pelushi, Rei dhe Xhon janë studentë ekselence në USA, në kolegjin ku ata studiojnë "Missouri Valley College". Rei Pelushi, vëllai i madh ka mbaruar...
Desara Beqari Gjonej është autore e librave mësimorë për fëmijët shqiptarë që ndjekin mësimin e gjuhës amtare në Diasporë. Ajo ka një përvojë të...
Tenori shqiptar Saimir Pirgu ka shkëlqyer në rolin e Steva-as, në operan “Jenufa”, të kompozitorit cek, Leos Janacek, produksion i Royal Opera House. Shtypi britanik...

Teknologji

Një shqiptar në krye të projektit që do transformojë politikat madhore në SHBA

Eric Schmidt ka qenë CEO-ja i famshmëm që e bëri kompaninë Google të jetë gjigandi i madh i teknologjisë moderne. Nën drejtimin e tij,...
Lindur dhe rritur në Fier, Klevis Mino ka qenë nxënës dhe student ekselent, i dalluar për njohuritë e thella në shkencat ekzakte. Fitues i...