Faqe Kryesore

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Persefoni Treni, mësuesja që hapi shkollën e parë të vashave në Pogradec

Persefoni Treni, mësuesja e devotshme e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, u lind në Korçë në vitin 1889, në një familje patriote. Babai i saj, Lluka...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...

SHBA/ Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Riverdale, zgjedh kryetarin e ri

Qendra Kulturore Shqiptaro – Amerikane në Riverdale New Jersey, ka zgjedhur Astrit Zhaku si kryetarin e saj të tre vitet e ardhshme, pas një...
8 C
Tirana

Intervista/ Mes Shqipërisë dhe Holandës, dy kultura në artin e Alisa Oparit

Alisa Opari Luzi është bërë e njohur për këngët e saj në dy gjuhë, atë holandeze dhe shqipe. Prej pak kohësh ajo ka publikuar këngën e saj më të fundit, e cila gjithashtu vjen në dy gjuhë. Në një intervistë për “Diaspora Shqiptare” Alisa, e lindur në Holandë tregon...

Mundësi për Agrobizneset/ Dhoma e Biznesit të Diasporës sjell përvojën italiane

Dhoma e Biznesit të Diasporës në kuadër të projektit "Angazhimi i Diasporës në transferimin e njohurive bujqësore në Shqipëri", organizoi sot trajnimin e parë...

Thirrja e shqiptarëve në Diasporë: Bëni atë që nuk bëjmë dot ne, VOTONI

Një grup profesionistësh shqiptarë në Britani, Gjermani dhe SHBA në këto ditë të fundit para zgjedhjeve të...

Video/ Fëmijët dhe tradita në Muzeun Kombëtar Etnografik të Krujës

Në ditën Ndërkombëtare të Monumenteve, 18 prill, Muzeu Historik dhe Etnografik, Krujë publikon një video me fëmijë të veshur me veshje tradicionale. Në video fëmijët prezantojnë disa nga elementet dhe zejet tradicionale të Shqipërisë. Fëmijët e Qendrës Kulturore të Fëmijëve Krujë kanë realizuar gjithashtu disa fotografi, të cilat janë postuar nga Muzeu Historik dhe Etnografik, Krujë. 18 Prilli është shpallur “Dita...

18 prill/ “Monumentet janë bartës të prekshëm të kujtesës së përvojës njerëzore”

Në kuadër të 18 prillit “Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike”, Muzeu Historik Kombëtar zhvilloi aktivitetin me temë: “E kaluara e ndërlikuar. E ardhmja e larmishme”, temë e...

“Vitet e Pritjes”, sot premiera botërore e versionit të restauruar

Sot shfaqet premiera botërore online e versionit të restauruar të filmit artistik “Vitet e Pritjes” me regji të Esat Musliut. Premiera do të shfaqet në festivalin prestigjioz "goEast- Festival of...

Opinione

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e pagëzimit”, që njihet si dokumenti i parë në gjuhën shqipe. Formulën e shkroi Pal Engjëlli....

Çështja e Shkodrës e ndërlikuar nga veprimi i Esat Pashës

Në artikullin "Momenti vendimtar" publikuar në gazetën "L'ITALIA" bëhet e ditur nga Roma në mbrëmjen e datës 28 prill 1913 se vënia në lëvizje...

Dhjetë legjenda në troje shqiptare

Legjenda apo gojëdhëna është një tekst apo rrëfyes që tregohet në formë gojore nga populli. Zakonisht këto gojëdhëna, i kushtohen personave të caktuar, dukurive...

Flamuri e Nëna

Mësuesja e gjuhës angleze, diku 30 vjeçe, e bardhë si qumështi, flokët krejt kaçurrela të lëshuara prapa shpine, e këndshme dhe punëtore. Pasdreke kishim...

Prof. Jup Kastrati, personaliteti i shquar i shkencës dhe kulturës shqiptare

Veprimtaria e gjerë diturake e prof. Jup Kastratit në fushën e studimeve gjuhësore, letrare, bibliografike dhe në historinë e kulturës kombëtare shqiptare i përngjan...

Odiseja e djalit të Skënderbeut, Gjon Kastriotit për shpëtimin e arbëreshëve  

Mbas vdekjes së Skënderbeut, i biri i tij, Gjoni, u çua e ndau në një anë gratë, fëmijtë e burrat e vjetër që nuk...

 Shansi gjerman dhe shqiptarët

Pesë vjet më parë më 31 mars u nda nga jeta Hans Dietrich Genscher (1927-2016)  i njohur ndryshe si “babai i diplomacisë gjermane”. Genscher...

Aktualitet

Më të lexuarat

Udhëtime

Mjekësi

Kirurgjia Ortopedike, takim online nga shoqata e mjekëve shqiptarë në Gjermani

Shoqata e mjekëve shqiptarë në Gjermani organizon më 6 maj eventin online "Meet the Experts". Në këtë takim virtual do të diskutohen tema të rëndësishme...

Mjekja shqiptare në Zvicër, Fatimeri Imeri: Ndikimi i vitaminës D në shëndet

Përveç te kockat, vitamina D është e rëndësishme edhe për funksionimin e muskujve dhe...

Mjekja shqiptare në Gjermani rendit vaksinat sipas efikasitetit

Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Evropë, Aurora Dollenberg ishte sot në një lidhje “Skype” për “Wake Up”, ku renditi vaksinat sipas efikasitetit...

Mjekja shqiptare në SHBA: Vaksina më e mira është ajo që keni në dispozicion

Epidemiologia shqiptare, Rubina Muzina, e cila punon në Teksas të Shteteve të Bashkuara të...

Gjermani/ Mjeku Çupi: Pse duhet ta bëni pa hezitim vaksinën kineze

Drilon Çupi mjeku nga Gjermania sot i ftuar në "Shqip show" foli në lidhje me vaksinat të prodhuara në Kinë. 1 milionë doza janë...

Intervista

Intervista/ Mes Shqipërisë dhe Holandës, dy kultura në artin e Alisa Oparit

Alisa Opari Luzi është bërë e njohur për këngët e saj në dy gjuhë, atë holandeze dhe shqipe. Prej pak kohësh ajo ka publikuar...

Kroaci/ Përvoja e artistit Ilir Kerni, si drejtues në kohë pandemie

Ilir Kerni, një nga artistët më të suksesshëm shqiptar, i cili me pasion ka karrierën më të gjatë në skenë si balerin, në vitin...

Britani/ Daniel Nikolla: Nëse kthehem në Shqipëri, dua të kem një ide të qartë

Daniel Nikolla është shembulli i të rinjve shqiptarë që janë ambasadorë...

Finlandë/Gjeologia shqiptare thirrje rinisë:Studioni shkenca matematike-natyrore

Shkencëtarja, Miradije Rama edhe pse është femra e parë shqiptare gjeologe,...

Teknologji

Sport

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Galeri

Aktivitete

Persefoni Treni, mësuesja që hapi shkollën e parë të vashave në Pogradec

Persefoni Treni, mësuesja e devotshme e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, u lind në Korçë në vitin 1889, në një familje patriote. Babai i saj, Lluka...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...

SHBA/ Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Riverdale, zgjedh kryetarin e ri

Qendra Kulturore Shqiptaro – Amerikane në Riverdale New Jersey, ka zgjedhur Astrit Zhaku si kryetarin e saj të tre vitet e ardhshme, pas një...
8 C
Tirana
E mërkurë, 21 Prill, 2021
Alisa Opari Luzi është bërë e njohur për këngët e saj në dy gjuhë, atë holandeze dhe shqipe. Prej pak kohësh ajo ka publikuar...
Dhoma e Biznesit të Diasporës në kuadër të projektit "Angazhimi i Diasporës në transferimin e njohurive bujqësore në Shqipëri", organizoi sot trajnimin e parë...
Një grup profesionistësh shqiptarë në Britani, Gjermani dhe SHBA në këto ditë të fundit para zgjedhjeve të 25 prillit kanë ndërmarrë një fushatë sensibiliuezese...

Video/ Fëmijët dhe tradita në Muzeun Kombëtar Etnografik të Krujës

Në ditën Ndërkombëtare të Monumenteve, 18 prill, Muzeu Historik dhe Etnografik, Krujë publikon një video me fëmijë të veshur me veshje tradicionale. Në video...
Në kuadër të 18 prillit “Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike”, Muzeu Historik Kombëtar zhvilloi aktivitetin me temë: “E kaluara e ndërlikuar. E...
Sot shfaqet premiera botërore online e versionit të restauruar të filmit artistik “Vitet e Pritjes” me regji të Esat Musliut. Premiera do të shfaqet në...
Persefoni Treni, mësuesja e devotshme e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, u lind në Korçë në vitin 1889, në një familje patriote. Babai i saj, Lluka...
“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...
Qendra Kulturore Shqiptaro – Amerikane në Riverdale New Jersey, ka zgjedhur Astrit Zhaku si kryetarin e saj të tre vitet e ardhshme, pas një...

Aktualitet

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...
Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...
Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Udhëtime

Foto Dite/ 18 prilli, Dita Ndërkombëtare e Monumenteve

18 prilli shënon dhe ditën ndërkombëtare Monumenteve. Për këtë vit motoja e kësaj ditëe është "E kaluara e ndërlikuar. E ardhmja e larmishme”. Kjo konsiderohet...
Tirana rurale ka shumë vende fantastike për tu eksploruar e që së fundmi janë kthyer në destinacione turistike të fundjavës. Një prej tyre është dhe...
Shqipëria vlerësohet për potencialin e turizmit malor dhe hiking nga Travel Weekly UK. Media britanike ka bërë një vlerësim të vendeve turistike të Ballkanit...

Opinion

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Dhjetë legjenda në troje shqiptare

Legjenda apo gojëdhëna është një tekst apo rrëfyes që tregohet në formë gojore nga populli. Zakonisht këto gojëdhëna, i kushtohen personave të caktuar, dukurive...

Flamuri e Nëna

Mësuesja e gjuhës angleze, diku 30 vjeçe, e bardhë si qumështi, flokët krejt kaçurrela të lëshuara prapa shpine, e këndshme dhe punëtore. Pasdreke kishim...

Kronikë “digjitale“

Pothuajse te gjitha “fjalitë“ që përshkruajnë shoqërinë shqiptare ose Diasporën fillojnë me fjalën “Sfidë“. Mënyra e zgjidhjes së tyre profilizon shoqërinë, ose në këtë...

Mjekësi

Kirurgjia Ortopedike, takim online nga shoqata e mjekëve shqiptarë në Gjermani

Shoqata e mjekëve shqiptarë në Gjermani organizon më 6 maj eventin online "Meet the Experts". Në këtë takim virtual do të diskutohen tema të rëndësishme...
Përveç te kockat, vitamina D është e rëndësishme edhe për funksionimin e muskujve dhe për shumë organe tjera në organizëm. Vitamina D u përshkrua fillimisht...
Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Evropë, Aurora Dollenberg ishte sot në një lidhje “Skype” për “Wake Up”, ku renditi vaksinat sipas efikasitetit...

intervista

Intervista/ Mes Shqipërisë dhe Holandës, dy kultura në artin e Alisa Oparit

Alisa Opari Luzi është bërë e njohur për këngët e saj në dy gjuhë, atë holandeze dhe shqipe. Prej pak kohësh ajo ka publikuar...
Ilir Kerni, një nga artistët më të suksesshëm shqiptar, i cili me pasion ka karrierën më të gjatë në skenë si balerin, në vitin...