Libra

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Libra

QBD/ “Tregime të moçme shqiptare” vijnë në botimin dygjuhësh shqip-greqisht

Qendra e Botimeve për Diasporë sjell falas online përkthimin...

Itali/ Bianka Myftari boton studimin mbi Shenjtoren Fermina

Panorama e studimeve antropologjike italiane është pasuruar para disa...

Itali/ Prezantohet “Biografia e rizbuluar e Skënderbeut”

Një takim për të prezantuar librin më të fundit...

Spiro Dine, një hulumtues i jashtëzakonshëm i folklorit shqiptar

Sot shënohet 99-vjetori i vdekjes së njërit prej mbledhësve...

QBD/“Tregime të moçme shqiptare”, falas online botimi dygjuhësh shqip-italisht

Legjendat e Mujit, Halilit, Gjergj Elez Alisë, Ymer Agës,...

Kosova në mesjetë shek. XI-XV, një libër nga Bedri Muhadri

Prof. asoc. dr. Bedri Muhadri, Instituti i Historisë "Ali...

“Miss Mary Edith Durham dhe shqiptarët” një botim në dy gjuhë nga Muzeu Kombëtar

Muzeu Historik Kombëtar ka botuar përmbledhjen dygjuhëshe shqip dhe...

Suedi/ Një libër me peshë shkencore nga “Papa Klementi XI Albani”

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI...

“Albanisch Intensiv”, një libër jo vetëm për gjermanët që mësojnë shqip

Autori i librit, Dr. Pandeli Pani, ka studiuar Gjuhë...

“Tregime të moçme shqiptare”, i biri Kutelit jep detaje për historinë e librit

Në Ditën Ndërkombëtare të Librit për Fëmijë, i biri...

QBD/ “Tregime të moçme shqiptare” vijnë në botimin dygjuhësh shqip-greqisht

Qendra e Botimeve për Diasporë sjell falas online përkthimin...

Itali/ Bianka Myftari boton studimin mbi Shenjtoren Fermina

Panorama e studimeve antropologjike italiane është pasuruar para disa...

Itali/ Prezantohet “Biografia e rizbuluar e Skënderbeut”

Një takim për të prezantuar librin më të fundit...

Spiro Dine, një hulumtues i jashtëzakonshëm i folklorit shqiptar

Sot shënohet 99-vjetori i vdekjes së njërit prej mbledhësve...

QBD/“Tregime të moçme shqiptare”, falas online botimi dygjuhësh shqip-italisht

Legjendat e Mujit, Halilit, Gjergj Elez Alisë, Ymer Agës,...

Kosova në mesjetë shek. XI-XV, një libër nga Bedri Muhadri

Prof. asoc. dr. Bedri Muhadri, Instituti i Historisë "Ali...

“Miss Mary Edith Durham dhe shqiptarët” një botim në dy gjuhë nga Muzeu Kombëtar

Muzeu Historik Kombëtar ka botuar përmbledhjen dygjuhëshe shqip dhe...

Suedi/ Një libër me peshë shkencore nga “Papa Klementi XI Albani”

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI...

“Albanisch Intensiv”, një libër jo vetëm për gjermanët që mësojnë shqip

Autori i librit, Dr. Pandeli Pani, ka studiuar Gjuhë...

“Tregime të moçme shqiptare”, i biri Kutelit jep detaje për historinë e librit

Në Ditën Ndërkombëtare të Librit për Fëmijë, i biri...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...