Libra

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

Libra

122 vjet më parë u botua revista “La nuova Albania”

122 vjet më parë u botua revista “La nuova...

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe...

Shkollat shqipe / Qendra e Botimeve për Diasporën konsulta online me mësuesit

Qendra e Botimeve për Diasporën, ka ndërmarrë një seri...

Kultet tradicionale shqiptare, “muzeu i i gjallë i së kaluarës”

Një ndër elementet që mban të lidhur zinxhirin e...

Le Matin: Botimi i fjalorit shqip-greqisht, endrra e realizuar e Kristoforidhit

Botimi i Fjalorit Shqip-Greqisht i dijetarit dhe atdhetarit të...

Zbulimet gjuhësore në Ukrainë, ja lutjet e lashta në shqip

Përshkrimi dhe studimi i së folmes së fshatrave shqiptare...

Itali / 17 vite gazeta “Rrënjët”

Shtypi është një faktor shumë i rëndësishëm...

Qendra e Botimeve për Diasporën, libra dygjuhësh për fëmijët shqiptarë

Përrallat më të bukura klasike për fëmijë shume shpejt...

Historia e vërtetë e zbulimit të Mesharit të Gjon Buzukut

Studiuesi Mateo Mandala, përmes një studimi tërësor, sjell fakte...

SHBA / Ndahet nga jeta intelektualja Lume Juka

Këto ditë epidemie u shua në SHBA një tjetër...

122 vjet më parë u botua revista “La nuova Albania”

122 vjet më parë u botua revista “La nuova...

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe...

Shkollat shqipe / Qendra e Botimeve për Diasporën konsulta online me mësuesit

Qendra e Botimeve për Diasporën, ka ndërmarrë një seri...

Kultet tradicionale shqiptare, “muzeu i i gjallë i së kaluarës”

Një ndër elementet që mban të lidhur zinxhirin e...

Le Matin: Botimi i fjalorit shqip-greqisht, endrra e realizuar e Kristoforidhit

Botimi i Fjalorit Shqip-Greqisht i dijetarit dhe atdhetarit të...

Zbulimet gjuhësore në Ukrainë, ja lutjet e lashta në shqip

Përshkrimi dhe studimi i së folmes së fshatrave shqiptare...

Itali / 17 vite gazeta “Rrënjët”

Shtypi është një faktor shumë i rëndësishëm...

Qendra e Botimeve për Diasporën, libra dygjuhësh për fëmijët shqiptarë

Përrallat më të bukura klasike për fëmijë shume shpejt...

Historia e vërtetë e zbulimit të Mesharit të Gjon Buzukut

Studiuesi Mateo Mandala, përmes një studimi tërësor, sjell fakte...

SHBA / Ndahet nga jeta intelektualja Lume Juka

Këto ditë epidemie u shua në SHBA një tjetër...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...