Libra

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Libra

Le Matin, 1904 / Ëndrra e Kristoforidhit sapo u realizua, botohet fjalori i tij

Gazeta franceze “Le Matin”  në numrin e saj të...

“Hylli i Dritës”, një revistë letrare e atdhetare që i qëndroi kohës

“Hylli i Dritës” ka qenë e para revistë letrare,...

84 vjet më parë lindi shkrimtari dhe studiuesi Rexhep Qosja

Më 25 qershor të vitit 1936 lindi Rexhep Qosja,...

At Anton Xanoni, fanatiku i shqipes së pastër

Atë Anton Xanoni është nja nga ato personalitete, vlera,...

Petrit Ruka merr “Flakadanin e kujtesës” për poezinë “Varrimet e Naim Frashërit”

Poezia për poetin e veprimtarin e shquar Naim Frashëri,...

Goralët, malesorët ilirë në Poloni

”Vite ma përpara, aty nga viti 1993, më patën...

Drago Siliqi, kritiku dhe botuesi që çmonte dhe afirmonte të renë në letërsi

Drago Siliqi bën pjesë në brezin e atyre krijuesve,...

The litterary Gazette: Ali Pashë Tepelena, njeriu me kujtesë të jashtëzakonshme

“La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit...

QBD bashkëpunim me Turqinë për botimin e 50 mijë fjalorëve dygjuhësh

Qendra e Botimeve për Diasporën ka zyrtarizuar sot bashkëpunimin...

Le Matin, 1904 / Ëndrra e Kristoforidhit sapo u realizua, botohet fjalori i tij

Gazeta franceze “Le Matin”  në numrin e saj të...

“Hylli i Dritës”, një revistë letrare e atdhetare që i qëndroi kohës

“Hylli i Dritës” ka qenë e para revistë letrare,...

84 vjet më parë lindi shkrimtari dhe studiuesi Rexhep Qosja

Më 25 qershor të vitit 1936 lindi Rexhep Qosja,...

At Anton Xanoni, fanatiku i shqipes së pastër

Atë Anton Xanoni është nja nga ato personalitete, vlera,...

Petrit Ruka merr “Flakadanin e kujtesës” për poezinë “Varrimet e Naim Frashërit”

Poezia për poetin e veprimtarin e shquar Naim Frashëri,...

Goralët, malesorët ilirë në Poloni

”Vite ma përpara, aty nga viti 1993, më patën...

Drago Siliqi, kritiku dhe botuesi që çmonte dhe afirmonte të renë në letërsi

Drago Siliqi bën pjesë në brezin e atyre krijuesve,...

The litterary Gazette: Ali Pashë Tepelena, njeriu me kujtesë të jashtëzakonshme

“La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit...

QBD bashkëpunim me Turqinë për botimin e 50 mijë fjalorëve dygjuhësh

Qendra e Botimeve për Diasporën ka zyrtarizuar sot bashkëpunimin...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...