Libra

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

Libra

18 vjet nga vdekja e Dhimitër Shuteriqit

Dhimitër Shuteriqi është një nga prozatorët, poetët dhe studiuesit...

Nëntë vite pa poetin Ali Podrimja

Vdekja e poetit Ali Podrimja nëntë vite më parë...

Sot 96-vjetori i lindjes së shkrimtarit, gjuhëtarit dhe filologut, Martin Camaj

Martin Camaj është autori më i shquar postmodernist i...

25 vite pa Arshi Pipën, disident në jetë dhe në vepër

Më 20 korrik 1997 mbylli sytë në Uashington të...

“Thesari kombëtar” nga Suedia përurohet në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë

Në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë u zhvillua një...

Edhe tre libra në shqip në raftet e Bibliotekës Botërore në Stockholm

Mirësevini në raftin e librave shqip në www.varldensbibliotek.se. Kështu sot...

“Thesar kombëtar – zëri intelektual dhe krijues i mërgatës shqiptare në Suedi”

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në bashkëpunim me Shoqatën...

148 vite nga lindja e At Shtjefën Gjeçovit

Më 12 korrik, të vitit 1874 lindi në Janjevë...

Poezia shqipe prezantohet në festivalin ndërkombëtar në Suedi

Në organzim të Komunës së Tranås, Shoqatës kulturore Kultivera,...

“Letërsia turke në shqip” çelet në Bibliotekën Kombëtare

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në kuadër të Javës së...

18 vjet nga vdekja e Dhimitër Shuteriqit

Dhimitër Shuteriqi është një nga prozatorët, poetët dhe studiuesit...

Nëntë vite pa poetin Ali Podrimja

Vdekja e poetit Ali Podrimja nëntë vite më parë...

Sot 96-vjetori i lindjes së shkrimtarit, gjuhëtarit dhe filologut, Martin Camaj

Martin Camaj është autori më i shquar postmodernist i...

25 vite pa Arshi Pipën, disident në jetë dhe në vepër

Më 20 korrik 1997 mbylli sytë në Uashington të...

“Thesari kombëtar” nga Suedia përurohet në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë

Në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë u zhvillua një...

Edhe tre libra në shqip në raftet e Bibliotekës Botërore në Stockholm

Mirësevini në raftin e librave shqip në www.varldensbibliotek.se. Kështu sot...

“Thesar kombëtar – zëri intelektual dhe krijues i mërgatës shqiptare në Suedi”

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në bashkëpunim me Shoqatën...

148 vite nga lindja e At Shtjefën Gjeçovit

Më 12 korrik, të vitit 1874 lindi në Janjevë...

Poezia shqipe prezantohet në festivalin ndërkombëtar në Suedi

Në organzim të Komunës së Tranås, Shoqatës kulturore Kultivera,...

“Letërsia turke në shqip” çelet në Bibliotekën Kombëtare

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në kuadër të Javës së...

Të fundit

Udhëtarët nga Kosova e mbajnë gjallë aeroportin e Kukësit

Pas krizës së fluturimeve në muajt e dimrit, aeroporti i Kukësit është gjallëruar sërish këtë sezon vere – ndërsa mbi 80% e udhëtarëve janë...

eGo Mobile/ Familja Destani nisi sot një erë të re investimesh në Tetovë

Në Tetovë është vënë sot gurëthemeli i një fabrike të re, një investim mbi 150 milion euro i familjes Destani që synon të ketë...

Itali/ Ndahet nga jeta ikona e programeve shkencore “SuperQuark” Piero Angela

Eshtë ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 93-vjecare, gazetari dhe moderatori i njohur italian Piero Angela, imazhi historik i Rait. Për 70 vite...

Radhë në Kakavijë, ministria e Jashtme:Nis kalimi i përshpejtuar në pjesën greke

Në Kakavijë mëngjesi i sotëm ka sjellë një numër të lartë pushuesish, të cilët duan të hyjnë në Shqipëri. Në anën e Greqisë janë krijuar...

“The Times”: TikTok nxit turistët të vizitojnë Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se 90 mijë vizitorë nga Britania e Madhe kanë vizituar Shqipërinë në këto shtatë muaj. Rama i referohet medies britanike...