Opera

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

Opera

Sopranoja shqiptare performon sot në skenën e operas së Mynihut

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, do të...

“Ramë Lahaj International Opera Festival”, realizohet ëndrra e tenorit shqiptar

Tenori shqiptar, Ramë Lahaj, për herë të parë do...

Ermonela Jaho me Yuri Kim: Disa shpirtra kuptojnë njëri-tjetrin pas takimit

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho është takuar...

Gjermani/ Sopranoja shqiptare Elbenita Kajtazi në “Konzerthaus” në Berlin

Sopranoja e mirënjohur Elbenita Kajtazi, do të performojë në...

Violonistja Ida Findiku sjell muzikën e Pjetër Gacit me një klip

Violinistja shqiptare dr. Ida Findiku e cila prej vitesh...

Itali/ Sopranoja shqiptare performon në “Pozzallo all’ Opera nel Mondo”

Sopranoja e njohur Marigona Qerkezi, do të performojë në...

Veprat e koreografi franko-shqiptar Preljocaj premierë në “Gernier Palace”

Koreografi franko-shqiptar Angelin Preljocaj, një ndër koreografët më të...

Arlinda Morava, një lidhje e ngushtë mes Shqipërisë dhe Rumanisë

Sopranoja shqiptare Arlinda Morava, ndër emrat më të vlerësuar...

Rrëfimi i Ermonela Jahos: Liria ime është në skenë

Pak ditë më parë sopranoja shqiptare Ermonela Jaho fitoi...

Zvicër/ Violinisti Tedi Papavrami sot në festivalin “Martha Argerich”

Violinisti i mirënjohur Tedi Papavrami, jeton prej disa vitesh...

Sopranoja shqiptare performon sot në skenën e operas së Mynihut

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, do të...

“Ramë Lahaj International Opera Festival”, realizohet ëndrra e tenorit shqiptar

Tenori shqiptar, Ramë Lahaj, për herë të parë do...

Ermonela Jaho me Yuri Kim: Disa shpirtra kuptojnë njëri-tjetrin pas takimit

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho është takuar...

Gjermani/ Sopranoja shqiptare Elbenita Kajtazi në “Konzerthaus” në Berlin

Sopranoja e mirënjohur Elbenita Kajtazi, do të performojë në...

Violonistja Ida Findiku sjell muzikën e Pjetër Gacit me një klip

Violinistja shqiptare dr. Ida Findiku e cila prej vitesh...

Itali/ Sopranoja shqiptare performon në “Pozzallo all’ Opera nel Mondo”

Sopranoja e njohur Marigona Qerkezi, do të performojë në...

Veprat e koreografi franko-shqiptar Preljocaj premierë në “Gernier Palace”

Koreografi franko-shqiptar Angelin Preljocaj, një ndër koreografët më të...

Arlinda Morava, një lidhje e ngushtë mes Shqipërisë dhe Rumanisë

Sopranoja shqiptare Arlinda Morava, ndër emrat më të vlerësuar...

Rrëfimi i Ermonela Jahos: Liria ime është në skenë

Pak ditë më parë sopranoja shqiptare Ermonela Jaho fitoi...

Zvicër/ Violinisti Tedi Papavrami sot në festivalin “Martha Argerich”

Violinisti i mirënjohur Tedi Papavrami, jeton prej disa vitesh...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...