Rexhep Rifati

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

AUTHOR NAME

Rexhep Rifati

24 POSTIME
0 KOMENTET

Në ekspozitën e Zyrihut, fotoja e Ruzhdi Ibrahimit zuri vendin e tretë

Ruzhdi Ibrahimi, ekspert në fushën e politikës sociale, ka edhe një dhunti pak sa më të veçantë: foton artistike edhe atë kryesisht dedikuar shpezëve...

Prezantim i denjë i kulturës shqiptare në festën e qytetit Affoltern am Albis

Në një manifestim të përbashkët, nxënësit e Shkollës Shqipe nga LAPSH-i i Zyrihut dhe nga Shkolla Shqiptare e Vallëzimit “Shota” prezantuan denjësisht kulturën shqiptare....

“Drita“ e Kreuzlingenit në Zvicër sot shënon 20 vjetorin e themelimit

Sot 20 vjet (23 Mars 2002) në qytetin e Kreuzlingenit në Zvicër lindi Shoqëria Kulturo Artistike "Drita“ për t`u shndërruar më vonë në një...

Komuniteti kosovar në Zvicër një “aset i përbashkët” me shumë arritje

Në kuadër të 17 Shkurtit Ditës së pavarësisë së Kosovës, ambasadori i Kosovës në Zvicër Sami Ukelli organizoi një pritje në selinë e ambasadës,...

Zvicër/ Në Bern ekspozitë kushtuar Ditës së Pavarësisë së Kosovës

Shkaku i pandemisë, shumë aktivitete që ndërlidhen me festat tona kombëtare janë anuluar apo janë zhvilluar në kushtet që imponojnë masa rigoroze. Ndaj edhe...

Barilli edhe pas pesë shekujsh ruan vendbanimet arbëreshe

Barilli, së bashku me Zhurën e Mashqitin përbëjnë tre qendrat e themeluara nga refugjatët shqiptarë të arratisur nga Shkodra përballë përparimit osman në shekullin...

Mungrasana arbëreshe me lapidarin e kryeheroit mbi shkëmb

Ditën e vizitës, 24 gushtit 2021, kur u gjendem në qendër Mungrasanos (it. Mongrassano) me emërtimin “Sheshi”,  zhvillohej një ceremoni martesore, por jo si...

Sëndahstina arbëreshe në Sicili me rrugë “Lidhja e Prizrenit”

Pasi kemi kaluar një mbrëmje të këndshme te Hora e Arbreshëvet, ekipi ynë të nesërmen para dite me 16 Nëntor 2021 u gjend në...

Shën Marcani apo San Marzano me Arbërinë në miniaturë!

Në rrugëtimet me ekipin e platformës: prointegra.ch nga Zvicra, më 20 Tetor 2021 para dite u gjendem katundet e Rrethit të Kozencës:Kastërnexhi : Castroregia, me lartësi më të...

Farneta e vogël me identitet arbëror e zemër bujare

Gjatë shtegtimeve të mija në ngulimet arbëreshe, më 20 Tetor 2021 u gjendem në katundet eRrethit të Kozencës: 1) Kastërnexhi: Castroregi 2) Farneta: Farneta e cila gjendet mbi 900 metra...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...