Arbëresh

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

Arbëresh

Diana Kastrati sjell të dhëna të reja mbi rolin e Koliqit në botën arbëreshe

Në konferencën shkencore “Poliedriku Ernest Koliqi në 120-vjetorin e...

QSPA mbledh studiuesit në një konferencë në nderim të Ernest Koliqit

Ditën e djeshme, në mjediset e Fakultetit Histori-Filologji u...

Konferenca/ Poliedriku Ernest Koliqi në 120-vjetorin e lindjes 

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) në...

Një copë pëlhure nga Kruja shndërrohet në një veshje të mrekullueshme arbëreshe

Tjetër gjuhë, tjetër traditë, tjetër kulturë. Ajo e arbëreshëve...

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët në Sallonin e Librit në Torino

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) do...

Historia / Jam arbëresh, por arbëresh u ndjeva kur mësova gjuhën e të parëve

Mund të jesh arbëresh, por nuk mund të ndihesh...

Sot 99 vjetori i Prof. Jup Kastrati, personaliteti i shquar i kulturës shqiptare

Veprimtaria e gjerë diturake e prof. Jup Kastratit në...

Rikthehet mësimi i Arbërishtes në Carfizzi, Pallagorio dhe San Nicola dell’Alto

Në shkollat fillore të katundeve arbëreshe të Carfizzi, Pallagorio...

Presidentja Vjosa Osmani viziton vatrën e ngrohtë arbërore

Mirësenaerdhe Presidente e Republikës së Pavarur të Kosovës, Zonja Vjosa...

Presidentja Osmani në zemër të Kalabrisë zbulon “Sheshin e Kosovës”

Dita e parë e vizitës së Presidentes së Kosovës...

Diana Kastrati sjell të dhëna të reja mbi rolin e Koliqit në botën arbëreshe

Në konferencën shkencore “Poliedriku Ernest Koliqi në 120-vjetorin e...

QSPA mbledh studiuesit në një konferencë në nderim të Ernest Koliqit

Ditën e djeshme, në mjediset e Fakultetit Histori-Filologji u...

Konferenca/ Poliedriku Ernest Koliqi në 120-vjetorin e lindjes 

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) në...

Një copë pëlhure nga Kruja shndërrohet në një veshje të mrekullueshme arbëreshe

Tjetër gjuhë, tjetër traditë, tjetër kulturë. Ajo e arbëreshëve...

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët në Sallonin e Librit në Torino

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) do...

Historia / Jam arbëresh, por arbëresh u ndjeva kur mësova gjuhën e të parëve

Mund të jesh arbëresh, por nuk mund të ndihesh...

Sot 99 vjetori i Prof. Jup Kastrati, personaliteti i shquar i kulturës shqiptare

Veprimtaria e gjerë diturake e prof. Jup Kastratit në...

Rikthehet mësimi i Arbërishtes në Carfizzi, Pallagorio dhe San Nicola dell’Alto

Në shkollat fillore të katundeve arbëreshe të Carfizzi, Pallagorio...

Presidentja Vjosa Osmani viziton vatrën e ngrohtë arbërore

Mirësenaerdhe Presidente e Republikës së Pavarur të Kosovës, Zonja Vjosa...

Presidentja Osmani në zemër të Kalabrisë zbulon “Sheshin e Kosovës”

Dita e parë e vizitës së Presidentes së Kosovës...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...