Arbëresh

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

Arbëresh

102-vjetori i lindjes së arbëreshit të shquar Emanuele Giordano

Sot është 102-vjetori i lindjes së arbëreshit të shquar...

Mikrobota e Arbanasit në Kroaci dhe përcaktimi i identitetit

Arbanasit e Kroacisë janë pasardhës të emigrantëve shqiptarë që...

Sot 111 vjetori i shkrimtarit me origjinë arbëreshe, Ernesto Sabato

111 vjet më parë, më 24 qershor të vitit...

QSPA, urë lidhëse e arbëreshëve me vendin amë

Në vijim të vizitave dhe takimeve të realizuara nga...

Mostacciolo, torta tipike e dasmave Arbëreshe

Arbëreshët, të mbërritur në pjesën jugore të Italisë rreth...

“Moj e bukura More”, këngë ritual apo këngë atdhetare

Për këngën “Moj e bukura More” poetët dhe studiuesit...

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët në Kalabri për bashkëpunime

Një delegacioni shqiptar i përbërë nga anëtarë të Komisionit...

Historia/1488, nëse nuk ishe arbëresh mund të hyje vetëm një herë në vit në Horë

Kanë kaluar 533 vjet nga themelimi i komunitetit Arbëresh...

Vlerësimi i kulturës arbëreshe, modeli i Puljas, perspektivat dhe sinergjitë

Në mjediset e Bibliotekës së Institutit Italian të Kulturës...

Historia dhe rrënjët e akademizmit shqiptar

Veprimtaria shkencore “Historia e akademizmit shqiptar - (periudha e...

102-vjetori i lindjes së arbëreshit të shquar Emanuele Giordano

Sot është 102-vjetori i lindjes së arbëreshit të shquar...

Mikrobota e Arbanasit në Kroaci dhe përcaktimi i identitetit

Arbanasit e Kroacisë janë pasardhës të emigrantëve shqiptarë që...

Sot 111 vjetori i shkrimtarit me origjinë arbëreshe, Ernesto Sabato

111 vjet më parë, më 24 qershor të vitit...

QSPA, urë lidhëse e arbëreshëve me vendin amë

Në vijim të vizitave dhe takimeve të realizuara nga...

Mostacciolo, torta tipike e dasmave Arbëreshe

Arbëreshët, të mbërritur në pjesën jugore të Italisë rreth...

“Moj e bukura More”, këngë ritual apo këngë atdhetare

Për këngën “Moj e bukura More” poetët dhe studiuesit...

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët në Kalabri për bashkëpunime

Një delegacioni shqiptar i përbërë nga anëtarë të Komisionit...

Historia/1488, nëse nuk ishe arbëresh mund të hyje vetëm një herë në vit në Horë

Kanë kaluar 533 vjet nga themelimi i komunitetit Arbëresh...

Vlerësimi i kulturës arbëreshe, modeli i Puljas, perspektivat dhe sinergjitë

Në mjediset e Bibliotekës së Institutit Italian të Kulturës...

Historia dhe rrënjët e akademizmit shqiptar

Veprimtaria shkencore “Historia e akademizmit shqiptar - (periudha e...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...