Opinione

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Opinione

Një tufë  lule për Aleksandër Moisiun!

Në shenjë përkujtimi për Aleksandër Moisiun, si njëri nga...

Mirësevini në shtëpinë e Nolit!

Vizitë e një grupi vatranësh të erdhur nga New...

Gëzuar 75-Vjetorin e Ditëlindjes Gjeneral Asllan Bushati

Në mjediset e restorantit “Eastwood Manor” në Bronx, NY,...

Në Akademinë Mbretërore të Muzikës në Londër jo vetëm art, por edhe gjuhë shqipe

Një tjetër organizim i veçantë, nëpërmjet të cilit klubi...

Shqipëria, fituesja e madhe e Samitit të sotëm të Tiranës

  Korsi të gjelbra për kamionët tanë në të...

Në Bashkinë e Nju Jorku u festua 16-të Vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Shkolla shqipe, grupe artistike si dhe nxënësit e Shkollës...

Komisioni i posaçëm inisiator për thirrjen dhe organizmin e Kongresit të Lushnjes 21 janar 1920

Një vit pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, në...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një...

Një tufë  lule për Aleksandër Moisiun!

Në shenjë përkujtimi për Aleksandër Moisiun, si njëri nga...

Mirësevini në shtëpinë e Nolit!

Vizitë e një grupi vatranësh të erdhur nga New...

Gëzuar 75-Vjetorin e Ditëlindjes Gjeneral Asllan Bushati

Në mjediset e restorantit “Eastwood Manor” në Bronx, NY,...

Në Akademinë Mbretërore të Muzikës në Londër jo vetëm art, por edhe gjuhë shqipe

Një tjetër organizim i veçantë, nëpërmjet të cilit klubi...

Shqipëria, fituesja e madhe e Samitit të sotëm të Tiranës

  Korsi të gjelbra për kamionët tanë në të...

Në Bashkinë e Nju Jorku u festua 16-të Vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Shkolla shqipe, grupe artistike si dhe nxënësit e Shkollës...

Komisioni i posaçëm inisiator për thirrjen dhe organizmin e Kongresit të Lushnjes 21 janar 1920

Një vit pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, në...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...