Opinione

E mërkurë, 19 Qershor, 2024
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Opinione

112 vjet federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra” në Boston

Organizatore e veprimtarisë ishte dega e Vatrës në Boston. U...

Dy fjalë për promovimin e “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës në Zvicër

Botimi i librit “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës...

Vlashi Fili, shkrimtari që pak e njohin….

Revista prestigjioze për Letërsinë Ndërkombëtare, “Mundus Artium”, i jep...

Mbresa nga Parisi për filmin “Tashko & Koço” dhe vlerësimin Angjelina Xharas

Nga Silvana Braçe Kam drejtuar shumë herë ngjarje të rëndësishme...

Përse Harvardi po heq nga qarkullimi librin e veshur me lëkurë gruaje 

Si e dashuruar me librin, e licensuar për librin...

Hekurudha me 2.3 milionë udhëtarë!

Hekurudha Vorë-Hani i Hotit do të përfaqësojë një çlirim...

SHBA/ Promovohet monografia për Beqir Krasniqi-Bajraktarin

Ditëlindja është një rast i veçantë për të festuar...

Në emër të kursimit, i futen në hak gjuhës shqipe

Sot është 23 prill, dita ndërkombëtare e librit dhe...

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New...

112 vjet federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra” në Boston

Organizatore e veprimtarisë ishte dega e Vatrës në Boston. U...

Dy fjalë për promovimin e “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës në Zvicër

Botimi i librit “Bijat e gjeneralit” të Mimoza Hysës...

Vlashi Fili, shkrimtari që pak e njohin….

Revista prestigjioze për Letërsinë Ndërkombëtare, “Mundus Artium”, i jep...

Mbresa nga Parisi për filmin “Tashko & Koço” dhe vlerësimin Angjelina Xharas

Nga Silvana Braçe Kam drejtuar shumë herë ngjarje të rëndësishme...

Përse Harvardi po heq nga qarkullimi librin e veshur me lëkurë gruaje 

Si e dashuruar me librin, e licensuar për librin...

Hekurudha me 2.3 milionë udhëtarë!

Hekurudha Vorë-Hani i Hotit do të përfaqësojë një çlirim...

SHBA/ Promovohet monografia për Beqir Krasniqi-Bajraktarin

Ditëlindja është një rast i veçantë për të festuar...

Në emër të kursimit, i futen në hak gjuhës shqipe

Sot është 23 prill, dita ndërkombëtare e librit dhe...

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New...

Të fundit

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...

Festa e Kurban Bajramit në komunitetin shqiptar në Nju Jork

Kurban Bajrami, ka mbledhur bashkë bashkatdhetarët tanë të besimit islam në mëngjesin e së dielës, gjatë ceremonisë së faljes për këtë festë të rëndësishme...

Takimi mbi Gjuhën dhe Kulturën Shqiptare në Diasporë në Universitetin e Shkodrës

Në një takim të organizuar nga departamenti i Letërsisë së Universitetit të Shkodrës "Luigj Gurakuqi", u diskutua mbi temën "Gjuha dhe kultura shqiptare në...

1938/ The Washington Post: Rrëfimi i Gerald G. Gross për Faik Konicën

“The Washington Post” ka botuar, të dielën e 13 shkurtit 1938, në faqen n°4, një rrëfim asokohe për Faik Konicën nga gazetari amerikan Gerald...

SHBA/Ceremonia e 17-të Përkujtimore e Viktimave të Komunizmit në Washington

Më 14 qershor 2024, përfaqësues nga ambasadat, delegacionet dhe organizatat etnike dhe të të drejtave të njeriut  u mblodhën së bashku me drejtuesit e...