Yllka Lezo

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

AUTHOR NAME

Yllka Lezo

9 POSTIME
0 KOMENTET

Tre valët e emigrimit shqiptar në Egjipt

Gjatë etapave historike të njëpasnjëshme, shqiptarët u vendosën në Egjipt. Numri i tyre u rrit dhe ata formuan një komunitet, i cili luajti shumë...

“Albania Letteraria”, të rrëfesh Shqipërinë në italisht

Është një mision i vështirë ai i shkrimtarit. Është zotuar të  rrëfeje histori (dhe mirë madje), ndjesi, të analizojnë, të parashikojë disi, të hedhë...

Historike/ Diaspora zyrtarizon tekstet e unifikuara për mësimin e gjuhës shqipe

Firma e ministrit të Arsimit dhe Shkencës të Kosovës Ramë Likaj ditën e sotme në paketën e dokumenteve për tekstet e unifikuara mësimore për...

1 vit Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare ka kremtuar sot një vjetorin e themelimit të saj. Ndryshe nga sa do të ishte festuar një ngjarje...

Tomori dhe Dodona pellazgjike

Vendndodhja e tempullit të lashtë të Dodonës është një argument që shpesh i ka çuar studiuesit në debate. Në vitet tridhjetë, Perikli Ikonomi, me...

Nga Topojani në Venecia, historia e “magjistarit” shqiptar të ëmbëlsirave

Në një kohë të vështirë, ku njerëzimi po bashkëjeton me ankthin dhe frikën ndaj virusit Në një kohë të vështirë, ku njerëzimi po bashkëjeton me...

Gjermani/ Mjeku shqiptar: Si ndikon Covid në gjendjen psikologjike të pacientëve

Ditën e sotme ka ndërruar jetë pacienti 69-vjeçar i cili u hodh nga kati i tretë i spitalit infektiv në QSUT. Kjo e ka...

Dr. Marsela Ceno: Vala e dytë e COVID, do të ketë infektime për herë të dytë

Me ardhjen e vjeshtës ashtu si edhe e kishin parashikuar mjekët, ka nisur edhe vala e dytë e pandemisë së shkaktuar nga virusi Covid-19....

Historia / La Kanadanë për të vazhduar traditën e familjes në Lukovë

“Guri i rëndë në vend të vet” thotë një proverb i vjetër popullor. Që për shumë njerëz do të thotë se kuptimi i jetës...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...