Yllka Lezo

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

AUTHOR NAME

Yllka Lezo

15 POSTIME
0 KOMENTET

READ, Suksesi i programit të parë që angazhon Diasporën Shkencore në vendlindje

Të kthehesh në shtëpi për të sjellë përvojën tënde, për të dhënë ndihmën tënde ne zhvillimin e vendit nëpërmjet kontributit në themelin e së...

Kryeministri Rama konfirmon: Nisin procedurat për njohjen e pensionit në Itali

Kryeministri Edi Rama jep lajmin e mirë për të gjithë shqiptarët që jetojnë në Itali dhe që kanë kontribute pune në vendin fqinj. Rama shkruan...

Përfundon programi për angazhimin e Diasporës shqiptare,”dyert mbeten të hapura”

Me një moto shumë domethënëse, “Dyer të hapura për Diasporën” që lë të kuptohet se programe të tjera do të vazhdojnë të mbështesin Diasporën...

Oda Ekonomike vlerëson Lazim Destanin për mbështetjen e bizneseve në Diasporë

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore ka mbajtur ditën e sotme eventin e përvitshëm “Top 100™”. Emër ky i cili tashmë është edhe i mbrojtur...

Intervista/ Filolologjia shqiptare në universitetin Bullgar

Katedra “Gjuhësi e Përgjithshme, Indoevropiane dhe Ballkanike”, në universitetin  “Shën Kliment Ohridski” në Bullgari këtë vit feston një shekull. Ndonëse shqiptarët me Bullgarinë marrëdhëniet...

Çfarë do të ndodhë me Diasporën?

Më 2 shtator 2021 Kryeministri i sapo zgjedhur për herë të tretë Edi Rama prezantoi qeverinë e re, pjesë e së cilës nuk do...

Tre valët e emigrimit shqiptar në Egjipt

Gjatë etapave historike të njëpasnjëshme, shqiptarët u vendosën në Egjipt. Numri i tyre u rrit dhe ata formuan një komunitet, i cili luajti shumë...

“Albania Letteraria”, të rrëfesh Shqipërinë në italisht

Është një mision i vështirë ai i shkrimtarit. Është zotuar të  rrëfeje histori (dhe mirë madje), ndjesi, të analizojnë, të parashikojë disi, të hedhë...

Historike/ Diaspora zyrtarizon tekstet e unifikuara për mësimin e gjuhës shqipe

Firma e ministrit të Arsimit dhe Shkencës të Kosovës Ramë Likaj ditën e sotme në paketën e dokumenteve për tekstet e unifikuara mësimore për...

1 vit Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare ka kremtuar sot një vjetorin e themelimit të saj. Ndryshe nga sa do të ishte festuar një ngjarje...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...