Art pamor

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Art pamor

The Guardian: Muzeu ‘Marubi’, një prej galerive më mbresëlënëse të Evropës

Muzeu Kombëtar i Fotografisë 'Marubi' është renditur në listën...

Itali/ Artisti shqiptar fitues i dy çmimeve në festivalin “Antonio De Francesco”

Artisti shqiptar në Itali Klaudio Findiku është shpallur fitues...

Piktori Edmond Dhrami çel nesër në Gostivar ekspozitën personale

Piktori shqiptar Edmond Dhrami do të çelë ditën e...

Muralja më e mirë në botë u realizua mbi një pallat të vjetër në Tiranë

“Street Art Cities” që numëron 39.000 vepra nga mbi...

Mario Caliva për artin dhe të tjera me artistin Xhovalin Delia

Në zemër të Firences, dy hapa larg nga Galeria...

Ndahet nga jeta mjeshtri i pikturës shqiptare, Sali Shijaku

Piktori i madh Sali Shijaku ndërroi jetë sot në...

Objekte të trashëgimisë prehistorike pjesë e ekspozitave në SHBA e Kanada

Për herë të parë, objekte të trashëgimisë prehistorike nga...

Festivali Ndërkombëtar i Videoartit “Gjon Mili”, shkon në Korçë

Festivali Ndërkombëtar i Videoartit “Gjon Mili”, është zhvendosur sot...

Greqi/ Nesër çelet ekspozita personale e Adrian Pacit në galerinë “Kalfayan”

“Kalfayan Galleries” në bashkëpunim me Galerinë “Peter Kilchmann” do...

Nga Greqia në Velipojë artistja shqiptare sjell festivalin unik në vendlindje

Këtë fund gusht është zhvilluar për herë të parë...

The Guardian: Muzeu ‘Marubi’, një prej galerive më mbresëlënëse të Evropës

Muzeu Kombëtar i Fotografisë 'Marubi' është renditur në listën...

Itali/ Artisti shqiptar fitues i dy çmimeve në festivalin “Antonio De Francesco”

Artisti shqiptar në Itali Klaudio Findiku është shpallur fitues...

Piktori Edmond Dhrami çel nesër në Gostivar ekspozitën personale

Piktori shqiptar Edmond Dhrami do të çelë ditën e...

Muralja më e mirë në botë u realizua mbi një pallat të vjetër në Tiranë

“Street Art Cities” që numëron 39.000 vepra nga mbi...

Mario Caliva për artin dhe të tjera me artistin Xhovalin Delia

Në zemër të Firences, dy hapa larg nga Galeria...

Ndahet nga jeta mjeshtri i pikturës shqiptare, Sali Shijaku

Piktori i madh Sali Shijaku ndërroi jetë sot në...

Objekte të trashëgimisë prehistorike pjesë e ekspozitave në SHBA e Kanada

Për herë të parë, objekte të trashëgimisë prehistorike nga...

Festivali Ndërkombëtar i Videoartit “Gjon Mili”, shkon në Korçë

Festivali Ndërkombëtar i Videoartit “Gjon Mili”, është zhvendosur sot...

Greqi/ Nesër çelet ekspozita personale e Adrian Pacit në galerinë “Kalfayan”

“Kalfayan Galleries” në bashkëpunim me Galerinë “Peter Kilchmann” do...

Nga Greqia në Velipojë artistja shqiptare sjell festivalin unik në vendlindje

Këtë fund gusht është zhvilluar për herë të parë...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...