AUTHOR NAME

Kozeta Zylo

66 POSTIME
0 KOMENTET

SHBA/ Ambasadori Bushati midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx

Në një nga degët e Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasadori i Kombit në Bronx, në “Christopher Columbus High School” në “Pelham Parkway”, mësuesit, stafi...

Ballina Prishtina:Shqipja e meriton vendin e saj në Universitetin e Pensilvanisë

Zonjusha Ballina Prishtina është iniciatore e mësimit të Gjuhës Shqipe duke e futur në programin e Universitetit të Pennsilvanisë si lëndë mësimore. Si një...

Shoqata Shqiptaro Amerikane “Skënderbej” inaguroi zyrën e saj në Yonkers, NY

Ëndrra 5 vjeçare e Shoqatës Shqiptaro Amerikane “Skënderbej” Inc. për të pasur një zyrë të sajën u realizua me plot sukses.  Zyra ndodhet në...

Bruno Selimaj dhe “Club A Steakhouse” 45 vjet në shërbim si Ambasadë Kombëtare

Personalitete të shquara, Përfaqësues të njohur në Komunitet, milionerë, bankierë, media ishin të ftuarit e nderit të Biznesmenit të shquar, atdhetarit zemërzjarr Bruno Selimaj. Bruno...

Viti i Ri akademik 2023-2024 vazhdoi suksesshëm në Bronx, Queens, Online 

Pas hapjes së shkollave shqipe në Staten Island për këtë vit nga “Alba Life” Ambasador i Kombit, vazhdoi suksesshëm edhe në Bronx, Queens dhe...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Shkollat Shqipe Alba Life në NY nisin vitin e ri akademik 2023-2024

Është bekim ta fillosh Vitin Akademik 2023-2024 në Staten Island në një nga Shkollat Shqipe "Alba Life" ne NY, Ambasador i Kombit me fidanishten...

Veraria Aquila’s Nest,në Connecticut një Mbretëreshë e Ilirisë dhe Zanë e Maleve

Kishim kohë që mendonim si TV “Alba Life” të shkonim për të provuar një gotë verë në Verarinë“Aquila's Nest” Vineyards, Connecticut. Gjithë udha ishte me...

Libri “Gjenocidi serbo-malazez dhe pushtimi i trojeve shqiptare 1800-1999”

Në mjediset e Qendrës “Nënë Tereza” pranë Kishës Katolike “Zonja e Shkodrës” në Harstdale, New York Komuniteti Shqiptaro Amerikan u mblodh për të promovuar...

Ema Hila, nga Florida drejt e në vendlindje për konkursin “Miss Shqipëria 2023”

Ema Hila është një shqiptaro amerikane me banim në Florida. Ajo është 17-vjeçe dhe po merr pjesë në Konkursin “Miss Shqipëria” 2023. Si një anëtare...

Të fundit

Angela Kosta boton në Prishtinë vëllimin e ri poetik, “Libri nën rrënoja”

Sapo doli në qarkullim vëllimi i ri me poezi i shkrimtares dhe poetes Angela Kosta: "Libri Nën Rrënoja". Libri publikohet nga Shtëpia Botuese Lena...

Zvicër/Shkolla Shqipe hap pika shkollore në Roveredo të Kantonit të Grabündenit

Nëntori si zakonisht sjell festë, gëzim në familjet shqiptare kudo qofshin ato, në atdhe apo në mërgim. Dhe ky nëntor në familjet shqiptare në...

Plani i Rritjes i BE-së dhe ne

Në muajin nëntor 2023, Komisioni Evropian (qeveria e Bashkimit Evropian) shpalli Planin e ri të Rritjes për Ballkanin Perëndimor, i cili përfshin 6 miliardë...

Shuhet në moshën 75-vjeçare aktori Mirush Kabashi

Aktori i mirënjohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare, Mirush Kabashi ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare. Lajmi u konfirmua nga familjarë të tij. Ata shkruan...

Konica, shkrimtarit Guillaume Apollinaire:Kam këtë të përbashkët me Stendalin…

Në veprën “Guillaume Apollinaire. Correspondance. I Lettres reçues. XI K-La.”, gjejmë një letër të Faik Konicës drejtuar Guillaume Apollinaire me 20 nëntor 1904, në...