Kozeta Zylo

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Kozeta Zylo

70 POSTIME
0 KOMENTET

Shkollat Shqipe Alba Life në NY nisin vitin e ri akademik 2023-2024

Është bekim ta fillosh Vitin Akademik 2023-2024 në Staten Island në një nga Shkollat Shqipe "Alba Life" ne NY, Ambasador i Kombit me fidanishten...

Veraria Aquila’s Nest,në Connecticut një Mbretëreshë e Ilirisë dhe Zanë e Maleve

Kishim kohë që mendonim si TV “Alba Life” të shkonim për të provuar një gotë verë në Verarinë“Aquila's Nest” Vineyards, Connecticut. Gjithë udha ishte me...

Libri “Gjenocidi serbo-malazez dhe pushtimi i trojeve shqiptare 1800-1999”

Në mjediset e Qendrës “Nënë Tereza” pranë Kishës Katolike “Zonja e Shkodrës” në Harstdale, New York Komuniteti Shqiptaro Amerikan u mblodh për të promovuar...

Ema Hila, nga Florida drejt e në vendlindje për konkursin “Miss Shqipëria 2023”

Ema Hila është një shqiptaro amerikane me banim në Florida. Ajo është 17-vjeçe dhe po merr pjesë në Konkursin “Miss Shqipëria” 2023. Si një anëtare...

Festivali i dytë i Shkollave Shqipe “Alba Life”

Senatorja e shtetit të Nju Jork-ut Nathalie Fernandez, Mark Gjonaj “Nderi i Kombit” dhe Konsulle e Republikës së Shqipërisë znj.Valentina Loka midis nxënësve te...

Mbrëmje Gala dhe Paradë madhështore nga Rrënjët Shqiptare në 15 vjetorin e saj

Qindra shqiptarë u mblodhën në Riverside Church në Manhattan për të festuar 15 Vjetorin e Organizatës së mirënjohur “Rënjët Shqiptare” të krijuar në Diasporë...

Ismail Qemal Vlora ngriti Flamurin Kombëtar në mes të Staten Island

    Në një të shtunë të bukur dhe historike në ishullin e Staten Island, New York, u mblodhën shqiptarët në ceremoninë zyrtare dhe festive në...

Pikniku i parë shqiptar madhështor në Staten Island, New York

Shumë shoqata të Komunitetit Shqiptar në New York dhe veçanërisht ato me seli në Staten Island si “Ana e Malit”, “Kraja”, “Rrënjët Shqiptare”, “Ulqini”,...

Panair me stampë shqiptare në rrugën Gjergj Kastriot Skënderbeu, Bronx, New York

Mijëra shqiptarë u mblodhën së bashku në Panairin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” e organizuar nga z. Mark Gjonaj “Nderi i Kombit” në bashkëpunim me z....

Dalip Greca vjen prej qiellit me dy libra:“Editorët e “Diellit” dhe “Editorial”

Në Qendrën “Illyria” në Bronx Federata Panshqiptare “Vatra” mblodhi Vatranët, atdhetarët, veprimtarë, miq dhe gjithë familjen Greca për të promovuar dy librat e Dalip...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....