Kozeta Zylo

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Kozeta Zylo

70 POSTIME
0 KOMENTET

Intervista/ Vlera Sela Thaqi, themeluesja e “Staten Island Learning Center”

Në vitin 2015, dëgjova për Shkollën Shqipe “Alba Life” në Staten Island dhe isha e gëzuar për të mësuar rreth saj.  Duke përjetuar drejtpërdrejt...

Atdhetari zemërzjarr Zef Balaj na bashkon dhe pas vdekjes

Natyrshëm ritet dhe zakonet shqiptare vazhdojnë me atë ritëm si në Mëmëdhe dhe këtu ne Diaspoë në shtetet ku na hodhën fatet si të...

SHBA/Qindra shqiptarë në New York festuan së bashku 15 Vjetorin “Alba Life”

Motra dhe vëllezër të Diasporës Shqiptaro Amerikane si dhe vizitorë nga Mëmëdheu morën pjesë në mbrëmjen madhështore Gala për të festuar së bashku këtë...

SHBA/ Shoqatat e Anës së Malit, Krajës dhe Ulqinit festuan 7 dhe 8 marsin

Në mjediset e Hotelit “Hilton” në Staten Island, gratë e veshura me shije, elegance dhe plot gëzim vinin grupe grupe për të festuar së...

Shoqata “Kraja” festoi me madhështi 30-të Vjetorin e themelimit të saj

Në mjediset e zbukuruara si për festë në Hilton Garden Inn në Staten Island, Shoqata “Kraja” festoi 30-të Vjetorin e saj të themelimit.  Më...

SHBA/ Ambasador Reka pritje madhështore për 15 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Në mjediset e ngjyrave blu dhe te florinjte, simbolet e Flamurit të shtetit të Kosovës në Kimberli Hotel, Konsulli i Përgjithshem i Republikës së...

15 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës nëpër Shkollat Shqipe “Alba Life”

Nxënësit e këtyre shkollave performuan mjaft bukur dhe me një dashuri të madhe për Kosovën martire. Ka qenë një javë që iu kushtua vetëm 15...

Shkollat Shqipe “Alba Life” filluan suksesshëm semestrin e II për vitin 2022-’23

Semestri i dytë për vitin akademik 2022-2023 filloi me plot sukses për shkollat Shqipe “Alba Life” që operon në gjithë Nju Jorkun dhe në...

TV “Alba Life”, një pritje elitare për festat e fundvitit në CTV

Prokurori i Qarkut të Richmond County z.Michael E. McMahon si dhe Ansambleisti Charles Fall përshendëten TV “Alba Life” , Shkollat Shqipe dhe Diasporën Në një...

Koncerti madhështor i fundvitit nga Shkollat Shqipe “Alba Life”

Sot në një ditë të dielltë me pak thëllim të ftohtë Shkollat Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit që operojnënë në të gjitha lagjet...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....